Столичният градски транспорт ще бъде безплатен за украинските бежанци до края на войната. Това решиха общинските съветници днес. След началото на инвазията в Украйна, СОС реши да направи безплатен градския транспорт за бежанците в срок от три месеца.

По-късно той беше удължен на четири и предстои да изтече през октомври. До края на военните действия е новият срок на решението. То бе прието с 31 гласа "за". Трима съветници се обявиха против, други девет гласуваха "въздържал се".

По-рано предложението беше прието и на заседание на комисията по транспорт. Возенето за украинците е безплатно срещу предоставяне на паспорт и/или регистрационна карта, съдържаща личен номер на чужденец.

Обсъждат безвъзмездно ползване на градския транспорт в София за бежанци от Украйна

Безвъзмездно остава и ползването на помещението, където в момента е разположен хуманитарния център на организацията "Мати Украйна".

На мястото се се събират и разпределят хранителни и битови продукти, дрехи, хигиенни материали, термо одеала, лекарства, медицински медикаменти и всякакви други вещи от първа необходимост. 

Имотът е общински, намира се на ул. "Царибродска" и също ще се предостави безвъзмездно до края на войната. Решението се прие с 37 гласа "за", 3 "против" и 8 "въздържал се".

Местят украинските бежанци, настанени в Паничище, отново на морето 

Писмо до областният управител на Кюстендилска област Александър Пандурски по повод предстоящо преместване на настанените в базата на БДЖ в Паничище украински бежанци е изпратил председателят на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов, съобщи БТА.

"Писмото е адресирано до областният управител, като представител на държавата, във връзка с неяснотата около държавната програма за настаняване на украински бежанци. То е изпратено от мен като доброволец, заедно с още няколко души, които заедно с общи усилия осигурихме добри битови условия за бежанците в Паничище", каза за БТА Костадинов. 

Причина за писмото е уведомление от управителя на базата, че предстои преместването на бежанците в друга база на БДЖ, на морето. Това трябвало да се случи в понеделник, 20 септември, поясни Костадинов. Той посочи, че в момента в Паничище са настанени 70 души, от които 39 са деца. Останалите хора са жени и трима възрастни мъже. 

"Благодарение на грижата на персонала и помощта на доброволците на настанените в Паничище бяха осигурени добри битови условия, транспорт и медицински грижи. Част от хората работят и в местни обекти. Сега потърсилите закрила в държавата ни отново трябва да бъдат местени и да се установяват на друго място", посочи Костадинов.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук