Любопитна идея изразява дама в социалните мрежи. Тя предлага на табелите на населените места в България да бъде изписана и датата на тяхното основаване или приблизителното време, за които има източници за пребиваването на древните ни предци там.

Пени Митева прави аналогия с примери от САЩ, където в началото на някои градчета е посочено кога е създадено населеното място.

"В американски филм показват табела: „Еди-кой си град, основан 1794 г.“ Веднага си представих нашето село – ако имаше такава табела, какво ли щеше да гласи тя? „Ковачево, основано през неолита, преди 8000-7000 години.“ И се размечтах за подобни табели из България – на входовете и изходите на населените места", пише Пени Матева, посочвайки хипотетичен пример.

Тя се надява историческото наследство по земите ни да бъде извадено от "забвението" и да бъде представено достойно по света и у нас. За Спасова идеята с табелите е добър начин, да се покаже колко история има в страната.

"Дали от нехайство или по друга причина, чудесата на родината са дълбоко потънали в прах и забрава. А можем да ги изкараме пред света, да ги лъснем и да ги споделим с всеки човек на планетата, който жадува за древност, култура, история и поуки от нея", отбелязва Спасова. Тя споделя и примерни табели, на които се вижда как би изглеждала в действителност въпросния текст.

Идеята ѝ събира огромна подкрепа в социалните мрежи, като не е лишена и от основание, защото по нашите земи се намират едни от най-древните обекти, в които се е развивала цивилизацията в Европа.

"Браво! Страхотна идея! Защо да не се задействаме по места да се осъществи?", пише гражданин.

"Браво! Идеята е страхотна", коментира Кирил Петров.

"Това би било наистина страхотно, гости и непознати могат да се потопят в историята на селото или града и да научат много", смята Мика М.

Със своите около 8000 години история, например Пловдив е един от най-старите постоянно населени градове на планетата и най-древен в Европа, като "изпреварва" дори вечният Рим и Атина. Населен още от около 6000 г. пр.Хр., той е бил дом на траките, които първи са изградили селище в района.

По-късно градът е завладян от Филип II Македонски, който го преименува на Филипополис. През вековете Пловдив преминава под властта на римляни, византийци и османци, като запазва значението си на културен и икономически център.

На територията на съвременна София древните жители се заселили около 6000 г. пр.Хр. Останки от тях са намерени в Слатинското неолитно селище, което е едно от най-значимите археологически открития в България, разкриващо живота на първите земеделски общности в Европа.

Първите обитатели на Стара Загора се заселват през новокаменната епоха (края на VІІ – VІ хил. пр. Хр.) и с малки прекъсвания животът тук продължава до бронзовата епоха (ІІІ хил.пр.Хр.).

Морската ни столица с гордост показва пред целия свят Варненския некропол, където е открито най-старото обработено злато в света (около 4500 г. пр.Хр.).

Дори споменатото село в публикацията на Митова, Ковачево, се намира в регион, изпълнен с минало. То е разположено недалеч от „Селищна могила Юнаците“ -  археологически обект, който представлява последователно построени и разрушени селища от енеолитната епоха (V хил. пр. Хр.), ранната бронзова епоха (края IV – III хил. пр. Хр.), късножелязната епоха. Те са оформили 12-метров хълм с диаметър на основата 110 м. Върху него е имало укрепление от римската епоха и средновековен некропол.

Подобни прекрасни идеи може допълнително да провокират интерес към древната история, но е важно да отговарят пряко на научните достижения, доказващи възрастта на населените места.