На 7 септември според православния календар църквата почита паметта на свети мъченик Созонт.

Свети мъченик Созонт идва от Ликаония (днешна Турция) и е бил пастир.

Той е бил известен с дълбоката си вяра в Христос и често споделял знанията си с други пастири и по този начин просветил мнозина в християнството.

История на празника

По време на празник в чест на езически идол в град Помпеополис, Созонт влязъл в храма и отчупил ръката на златния идол, раздавайки златото на бедните. Това предизвикало голямо объркване в града.

За да избегне страданието на другите, Созонт сам признал постъпката си пред император Максимиан.

Императорът заповядал Созонт да бъде подложен на жестоки мъчения. Той бил обесен, а тялото му било нарязано с железни нокти, на краката му сложили железни ботуши с гвоздеи отвътре и така го развели из града. 

След това той отново бил обесен и бит с железни пръчки, докато костите му се смачкало напълно. В страшни мъки свети Созонт предал духа си на Бога около 304 година.

След смъртта му по заповед на императора палачите опитали да изгорят тялото на мъченика, но внезапно започнала гръмотевична буря и проливен дъжд потушил огъня. През нощта християните взели тялото на светеца и го погребали.

Поверия, традиции и обичаи, свързани с празника

Ако птиците летят ниско, това вещае студена зима, а ако летят високо - топла зима. Ако листата на черешовите дървета започнат да падат късно - зимата ще бъде влажна и топла.

Забранява се вземането и даването на пари на заем, защото през този ден те носят негативна енергия. Не трябва да се правят и помени за починали роднини. Вярва се, че в противен случай човекът, който го направи, ще умре в бедност и болест.

На този ден започва подготовката за големия църковен празник – Рождество на Пресвета Богородица.

Предпразничният ден на Рождество на Пресвета Богородица се отбелязва на 7 септември от църквата. Самото честване на Рождество на Пресвета Богородица продължава 6 дни.

На този ден се възпоменава раждането на Дева Мария, която става майка на Исус Христос. С нейното раждане е наближило времето, когато са започнали да се изпълняват Божиите обещания за спасението на човешкия род.

Традицията повелява почистване на къщата, приготвяне на вкусни ястия и канене на гости. Хората също вярват, че на този ден не трябва да се прави сватба или сватосване, защото има риск съюзът да не продължи дълго.

На 7 септември е забранено да се отказва помощ на тези, които искат помощ.