Паника тресе българите в САЩ! Заплашва ги... (СНИМКИ)
Масови депортации плашат нашенците без статут
Масовите арести повдигат въпроса дали това е част от нормалната работа на властите или засилени усилия по депортация, които Доналд Тръмп обеща по време на кампанията си.
Министърът на националната сигурност Джон Кели твърди, че ICE са таргетирали имигранти, които са заплаха за сигурността на хората, сред които членове на банди и наркодилъри. От ICE казват, че акциите са били планирани още през миналия месец. Но президентът Тръмп написа в туитър, че "преследването на нелегалните имигранти е просто изпълнение на обещанията от кампанията ми. Членове на банди, наркодилъри и други се отстраняват".
Колко са депортираните българи
Според статистиката на министерството на националната сигурност (DHS) българите, депортирани от САЩ, са сравнително малко за последните две години. Повече от тях са излежали присъди тук и върнати обратно в Родината.
През 2016-а властите са задържали 530,250 души и са върнали обратно в родните им държави 450,954 имигранти без статут. От тях българите са едва 17. Това ни поставя на същото ниво като съседна Сърбия - 16, и далеч след румънците - 176.
През предходната 2015 година обаче сънародниците ни, които са били депортирани от САЩ, са били почти двойно повече - 32-ма.
Но вече излизат и първите истории на задържани, които не са извършители на тежки престъпления и чиито семейства сега са разделени. Като 36-годишната Гуаделупе Гарсия де Райос. Майката на две деца, която от 21 години живее в САЩ, е била задържана при рутинното си посещение в имиграционните служби. Тя идва тук нелегално и през 2008 година използва фалшив номер на социалната осигуровка, за което е осъдена. Няколко години подред тя ходи на редовен отчет в имиграционните служби и след няколко въпроса по случая си тръгва. Но не и този път. Миналата сряда е била арестувана и в четвъртък депортирана за Мексико.
Случаят на Гарсия де Райос увеличава страховете на 11-те милиона без статут в тази страна, сред тях десетки хиляди българи. През последните осем години, когато Барак Обама беше президент, ограничените ресурси на имиграционните власти бяха насочени към хора, извършили тежки криминални престъпления. Имигранти като Гарсия де Райос не бяха депортирани като практично решение на администрацията, чийто приоритет бяха престъпниците. Сега това, изглежда, се променя под указанията на Доналд Тръмп.
Българите също се страхуват - звънят в институциите и пишат имейли с въпроси. Някои разказаха как са направили пълномощни на близки и приятели да се разпореждат с имуществото им, ако бъдат задържани.
Кметът на Чикаго Рам Емануел потвърди, че градът остава град убежище, това означава, че местните (градски и щатски) власти няма да ви питат за статута, дори и да ви арестуват. Но това не означава, че федералните имиграционни власти ICE няма да почукат на вратата ви.
Подобни акции не са нещо ново. През март 2015 г. за пет дни бяха задържани повече от 2,000 души без документи. По времето на Обама бяха депортирани над 2 милиона души - повече от всеки президент преди него. Но фокусът беше върху хората, извършили тежки престъпления. В първото си телевизионно интервю, след като беше избран за президент, Доналд Тръмп заяви, че очаква да депортира между 2 и 3 милиона имигранти без статут. "Това, което ще направим, е да хванем хората с криминално досие, членове на банди, наркодилъри. Имаме много от тези. Може би 2 милиона, дори 3 милиона. Ще ги изгоним или ще ги арестуваме. Но ще ги изгоним, ако са тук нелегално", казва Тръмп.
По изчисления на имиграционни организации обаче имигрантите с престъпно досие и без статут са около 800 хиляди.
Последвайте ни
0 Коментара: