Руско-украинската война се характеризира с широкото използване на безпилотни апарати, като противодействащите им технологии играят също толкова важна роля.

И двете страни многократно въвеждаха на бойното поле дронове с нова технология, но в рамките на месеци тя остарява поради напредъка в борбата с безпилотните апарати, пише за Forbes Митал Викрам, доцент по системно инженерство във Военната академия на САЩ.

Тази „игра на котка и мишка“ е ескалирала, според него, особено след като Украйна значително разшири националната си отбранителна индустрия, внедрявайки безпилотни летателни апарати с все по-модерни възможности, включително по-високи нива на автономност.

„В отговор Русия се отдалечи донякъде от конвенционалните системи за борба с дронове, избирайки вместо това доста опростени, нестандартни подходи за минимизиране на ефективността на украинските безпилотни апарати“, се казва в статията.

Авторът посочва, че Украйна е получила значително предимство по време на войната поради нарастващата база на отбранителната си индустрия.

„Докато украинските отбранителни компании се движат със скоростта на технологичното развитие, руската отбранителна промишлена база се движи по-бавно, ограничена от твърдата структура на доставките.

- Предвид тези предизвикателства и бързия темп на разработване на украински дронове, Русия реши да използва няколко нискотехнологични, нетрадиционни методи за противодействие на украинските дронове Макар и да не са толкова напреднали като техните системи за електронна война, те се оказаха ефективни“, отбелязва експертът.

Той пояснява, че няколко руски компании предлагат мрежи против дронове, които са показали значителна ефективност при спиране на дронове.

„Наистина е трудно за дроновете да открият тези мрежи, поради което те често се разбиват след сблъсъка. Дори ако дронът успее да открие мрежата, той пак няма да успее да достигне целта си“, подчертава специалистът.

Превод и редакция: БЛИЦ