Павела Митова разкри как държавата може да спести 30 млрд. за 3 години ВИДЕО
По отношение на ПВУ в сектор „Енергетика”, ние не еднократно сме изказвали своите критики и несъгласие със заложените параметри, сподели тя
Преходът в енергийния сектор трябва да е плавен и справедлив, а в момента не е така. Това коментира пред "Нова нюз" Павела Митова, водач на листата на ИТН в 23-и район в София и в Благоевград.
Запитана за последното заседание на настоящото НС, тя каза: „Три години и половина не бе направено нищо, така че средствата по ПВУ да бъдат усвоени и разпределени правилно. Ние сме усвоили 6% от парите по ПВУ за 3 години. Ако си въобразяваме, че за следващата 1 година ще успеем да усвоим 94%, се лъжем.
По отношение на ПВУ в сектор „Енергетика”, ние не еднократно сме изказвали своите критики и несъгласие със заложените параметри, защото България отдавна е преизпълнила параметрите по Зелената сделка.
Бяха вкарани на последното заседание на предходното НС два проекта за решение, от които единият предвиждаше рекултивация на терените с европейски средства, изваждането на „Булгартрансгаз” и на ЕСО от Българския енергиен холдинг, което ще дестабилизира цялата ни енергийна система, както и либерализацията на пазара за битовите потребители.
Преходът трябва да е плавен и справедлив за целия енергиен сектор. Към момента не е нито плавен, нито справедлив”, заяви Митова.
„Не се набляга на нови технологии, например за улавяне на въглероден диоксид, както и за газифициране на ТЕЦ-2. Парите по ПВУ не бяха вкарани, за да създадем нови базови мощности, а не да елиминираме тези, които имаме. Когато се говори за енергийна стратегия, трябва да се мисли в дългосрочен план”, каза още Митова.
По думите ѝ плановете на ИТН са "за" предоговаряне на Зелената сделка.
Освен това, запитана дали трябва ли да се строи 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй”, Митова каза, че от ИТН подкрепят развитието на ядрената енергетика в страната.
„Всичко трябва да се осъществява в срокове, за да не изпаднем в период, в който да нямаме заместващи мощности. Ядрената енергетика ще ни спаси от крах”, каза Митова.
По отношенията на дефицита, който се очаква, Митова каза, че споделя опасенията на финансовия министър.
„Ако погледнем консолидирания бюджет за тази година, трябва да завършим със 72 милиарда приходи, а догодина – 77,78 милиарда. Това означава, че за пореден път трябва да спестим около 2-3 милиарда от капиталовите разходи, така че да влезем в Маастрихтския критерий от 3%.
Това означава, че разходите за следващата година ще са приблизително 96 милиарда и то ако приемем разчетите от 18 милиарда дефицит, крайно време е да си кажем, че имаме сериозен проблем”, каза Митова.
Тя е категорично против вдигането на данъците, по-скоро смята, че трябва да се намаляват. „Плоският данък например на 9%, за да има по-голяма събираемост. Трябва да се стремим към нулев дефицит за 25 г. и финансови излишъци в следващите години.
Трябва да се направи реформа в администрацията и съкращение с 20% от администрацията, като се започне с незаетите щатни бройки. Големите инвестиции трябва да бъдат дадени на концесия, за да може в период от 4 години едно управление да спести приблизително 30 милиарда”, каза Митова.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Последвайте ни
1 Коментара: