Във високата част на планините степента на лавинна опасност е значителна над горския пояс. Това каза пред Радио „Фокус“ Ивайло Човиков – дежурен в централния денонощен пост към Планинската спасителна служба (ПСС).

„Препоръчваме на любителите на извънпистово каране да подхождат с внимание и консервативно към избора на терени за каране. 

Можем да дадем съвет към любителите на зимни преходи да се придържат строго към зимните маркировки, да избягват лавиноопасните терени, както и да бъдат добре подготвени с резервни дрехи, заредени мобилни телефони, предварителна информация за метеорологичната обстановка и за теренните условия в планините“, обясни планинският спасител.

По думите му първите минути преди лавинен инцидент са определящи за щастлив изход от подобна ситуация.

„При всички положение в такива условия и по това време на годината човек е добре да не ходи сам в планината, за да може да получи адекватна помощ от придружаващите го“, каза още Ивайло Човиков.

Той подчерта, че не бива да бъде подценяван рискът от измръзване.

„В ски зоните рискът от измръзване не е за подценяване. Хората понякога твърде късно реагират на това, че са получили измръзвания. 

Това, което можем да посъветваме, е адекватно облекло – според съответните метеорологични условия. Хубаво е планинарите да имат резервни сухи дрехи, които при необходимост да заменят. Добре е престоят в планината да се планира спрямо светлата част на деня, времето, което е необходимо да се достигне до даден туристически обект“, обясни планинският спасител.

Ивайло Човиков подчерта, че е задължително да се използват зимните туристически маршрути в планината.

„Планирането на маршрута и подготовката са определящи за положителния резултат от планинския преход“, каза в заключение той.