На запад по-силно значение се отдава на Велики Петък, затова и повечето поверия са свързани именно с този ден. Например, казват, че ако се подстрижеш на Велики Петък, няма да имаш грижи през годината и няма те боли глава.

Други пък твърдят, че чаршафи не се сменят и не се перат на Велики Петък, защото ще имаш неспокоен сън и ще сънуваш кошмари. Друго западно поверие гласи, че на Великден трябва да си облечеш нови дрехи, за да имаш късмет и успехи, пише rozali.com.

У нас пък е било прието на Великден да се бере здравец, защото на празника растението имало магически сили и лекувало всякакви болести. Друго поверие гласи, че в миналото на Възкресение Христово жените трябвало да изперат поясите на мъжете, за да не ги боли кръста, докато работят лятото на нивата.

Особено място в символичен план заема и великденското яйце. В някои краища на страната е било прието да се запазват черупките от великденските яйца. Хората вярвали, че черупките имат магически сили, затова ги използвали при баене против уроки или ги стривали на прах за лечение на различни болести.

Първото боядисано яйце за Великден трябва да е червено. То се поставя пред иконата в дома и след една година, на Велики четвъртък, се изнася в двора и се счупва. Ако е пълно, значи ще има берекет и здраве в дома, ако е празно – тогава хората трябва да очакват трудна година.

По едно червено яйце се давало и на всеки гост, който пристигал в дома за Великден. Поверието гласяло, че така богатството няма да ходи в други къщи.

Заради духовните сили, които вярващите преписвали на Възкресение Христово, жените, които дълго време не успявали да забременеят, вярвали, че ако преспят една нощ с червено яйце в пазвата, догодина ще се радват на своя рожба.

След края на великденските празници поверията не спират. Хората вярвали, че в седмицата след Великден, наричана още „празна седмица“, не трябва да се сее нищо, защото няма да поникне.