На 13 август ни напусна Георги Борисов. Тромбонист, композитор и аранжор с неоспорим професионален авторитет, той е един от най-известните джаз музиканти у нас.
Роден е на 6 август 1943 г. Завършва Музикалното училище в Пловдив. Първите му професионални изяви са свързани с оркестъра на БНА, известен като „Естрадата на армията”, с диригент Кирил Дончев. През 1981 г. основава „Динамит брас бенд” – формацията, с която работи най-дълго в чужбина – Германия, Швейцария, Скандинавските страни.
По-късно е лидер и на „Георги Борисов бенд”. С тези оркестри осъществява поредица проекти, посветени на големите имена в джаза – Дюк Елингтън, Чарли Паркър, Хърби Хенкок, Глен Милър, Джордж Гершуин и др. Записал е около 20 албума. През 1999 г. печели "Златна роза" за постижения във вариететното изкуство, а през 2003 г. Съюзът на българските музикални и танцови дейци го удостоява с най-високото си отличие – „Златна лира” за цялостно творчество.
Много български музиканти неведнъж са подчертавали огромната роля, която Георги Борисов е изиграл за тяхното професионално изграждане.
Неподражаемият музикант преживя тежка операция, но до последния си ден вярваше, че е напуснал сцената временно. Независимо от състоянието си, продължи да пише и аранжира музика.
Поклон пред паметта му!
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.