15 август е Голяма Богородица, датата на която всички Марии празнуват именния си ден. През нощта срещу празника много вярващи прекарват нощта на открито около или в някои от манастирите в страната. Вярва се, че добрите желания се сбъдват в нощта срещу Голяма Богородица.
В България денят на Божията майка е най-големият летен християнски празник. Успение на Пресвета Богородица, т.е. денят на смъртта на Божията Майка или Голяма Богородица е един от 12-те велики християнски празници, чествани и от православни, и от католици.
 
Според народната традиция празникът се нарича Голяма Богородица за разлика от Малката Богородица, когато се чества рожденият ден на Христовата майка.
 
Поверия за Голяма Богородица
 
1. На този ден не се работи никаква работа
 
2. Старо поверия гласи: В този ден не се пипа нищо червено, за да не стават ялови младите булки.
 
Вярва се, че така младите жени ще останат бездетни!
 
3. Друго поверие гласи: На 14 вечерта, бездетните жени молят Богородица да им помогне, носят дарове и преспиват в църквите! Но това може да го направите и на 15 август.
 
4. Вярва се, че ако на този ден вали дъжд, това предвещава плодородие през следващата година.
 
5. На този ден, на трапезата се оставя един празен стол – за непредвиден гост, за духа на починал близък или за да напомня, че никой не е вечен на тази земя.
 
 
Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, пиле каша, тиганици, варено жито, царевица и тиква. Непременно се яде диня и грозде.
 
Имен ден празнуват: Мария, Марин, Мара, Мариян/а, Марийка, Мариета, Богдан/а, Божан, Божана, Божидар, Божидара, Борис.



Източник: skandal.bg