Прецедент: Две седмици цената на тока през деня е нула лева, а народът не знае
За съжаление грешката, която допускаме е, че масово се построиха огромни соларни централи върху плодородни почви, заяви енергийният експерт д-р инж. Димитър Белелиев
През последните две седмици на Българската независима енергийна борса, цената на дневната енергия е нула лева, което е чудесно за потребителите. В тази ситуация, която се случва за първи път тази година, нищо не се плаща за тока, а само за пренос.
Новината съобщи енергийният експерт д-р инж. Димитър Белелиев, цитиран от „Марица“.
В петък той официално встъпи в длъжност почетен консул на Румъния на Пловдив.
От информацията, която не бе оповестена навреме в публичното пространство от Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ или Електроенергийния системен оператор /ЕСО/, можеха да се възползват милиони българи. Ако това се знаеше, в периода, в който токът няма стойност няколко часа през деня, точно тогава можеха да се пускат перални, печки, сушилни или други ел. уреди, вместо да се чака нощна тарифа.
В света на технологиите, в който живеем, уредите могат да се пускат дистанционно през телефона, коментира Белелиев. Той припомни, че по времето на социализма даже имало партийна депеша кога да се пускат домакинските ел.-уреди с цел икономии.
Експерт обяснява „извънредната“ ситуация на енергийната борса с нулевата стойност на тока с масовото влизане на ВЕИ-тата, които дават положителен и траен тласък на цените надолу.
„За съжаление грешката, която допускаме е, че масово се построиха огромни соларни централи върху плодородни почви. Големият проблем в България е сутрешната и вечерната електроенергия, защото тогава няма как да се балансира.
Държавата позволи да се разруши балансьорът на енергийната система ПАВЕЦ Чаира. Тази централа, която струва десетки милиарди беше строшена по най-вандалския начин и сега трябва да се дават нови милиарди, за да се възстанови.
Ако тази централа работеше сега, тя можеше да печели милиарди, но и да компенсира битовата енергия през вечерно време. Защото през деня може да зарежда, вечерта да изразходва енергия, през нощта пак да зареди и сутринта пак да разходва“, обясни инж. Белелиев.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
18 Коментара: