Президентът Румен Радев поиска нещо много важно по време на визитата си в Атина
Според изявленията на двамата държавници България и Гърция подкрепят присъединяването на Западните Балканите към ЕС, важно е обаче тези страни да спазват европейското законодателство, както и да уважават историята и културното наследство на съседите си, за да се постигне напредък в процеса на европейското интегриране. „Липсата на уважение към историята и културното наследство е доказателство за не добри намерения”, каза Прокопис Павлополус и даде пример с църквата „Света София” в Истанбул.
От своя страна гръцкия президент обяви подкрепата на Гърция за влизане на България в Шенген. „Ние твърдо покрепяхме присъединяването на България към ЕС, много добре работим и си сътрудничим в Съюза. Съществува един висящ въпрос -присъединяването на България към шенгенското пространство, нещо, което ние подкрепяме с пълни сили, защото смятаме, че така трябва да бъде и ще бъде“, заяви президентът Павлопулос.
Да се интегрират въоръжените сили на България и Гърция относно противодействието на предизвикателствата свързани с борбата с тероризма също е от голямо значение, подчерта още президентът на Гърция. Президентът Радев благодари за подкрепата на Гърция за влизане на България в ЕС и обяви, че подкрепата на Гърция за влизането на България в Шенген е от особено значение за борбата с тероризма и нелегалния трафик на хора.
„Това е от особена важност за България, защото само така можем да гарантираме ефективна борба с нелегалния трафик на хора и тероризма. Крайно време е това да бъде разбрано и от останалите страни членки на ЕС“, каза президентът Радев. От своя страна Президентът Радев подчерта, че признак за добрите съседски взаимоотношения са увеличения туристопоток и към двете държави, както и увеличените гръцки инвестиции в България. Двустранният стокообмен между България и Гърция достига 3 млрд. евро през 2016 г. и двете държави ще продължат да насърчават контактите между бизнеса, подчерта президентът Радев.
„Развитието на енергийните и транспортни връзки е от съществено значение за увеличаване на стокообмена и туризма“, посочи още българският държавен глава и призова за доизграждане на инфраструктурата на съществуващите гранични-контролно пропускателни пунктове и за строежа на нови. През миналата година страната ни е била посетена от 1 100 000 гръцки граждани, а 1 200 000 българи са избрали да почиват в Гърция. „Това са реални показатели за добрите отношения между двете държави. Милиони граждани на двете страни свободно пътуват, почиват, работят и се обучават на територията на съседа“, подчерта българският президент.
„Изграждането на междусистемна връзка, свързваща газопреносните мрежи на Гърция и България, е от значение не само за страната ни, но и за региона. Този проект трябва да се реализира в предвидените срокове, което ще позволи диверсификация на източниците и на маршрутите за пренос на природен газ както за България, така и за държавите от Централна и Югоизточна Европа“, добави Радев.
В Атина Румен Радев положи венец на гроба на Незнайния воин и заедно с гръцкия президент направиха преглед на Почетната рота. В рамките на посещението си президентът Радев проведе срещи с председателя на парламента Никос Вуцис, както и с кмета на Атина Георгиос Каминис. По-късно в сградата на българското посолство в гръцката столица президентът Румен Радев ще разговаря с наши сънародници, живеещи в Република Гърция. По време на визитата си в Атина българският президент бе придружаван от министъра на енергетиката Теменужка Петкова и зам.-министъра на външните работи Емилия Кралева. Утре по програма президентът ще посети музея на Акропола, след което ще отпътува обратно за България.
Последвайте ни
0 Коментара: