Донорите у нас са критично малко, затова се присаждат некачествени черни дробове на болни хора. Това обяви доц. Никола Владов, началник на клиниката по жлъчно-чернодробна и панкреатична хирургия във ВМА на кръгла маса в София, цитиран от в. “Телеграф”.
Това са т. нар. маргинални донори, обясни той. От 2007 г. от 10 донори 7 са били такива – маргинални, допълни шефът на чернодробната клиника. От години липсват трупни донори, а по закон трансплантации могат да се правят само от такива. Освен това няма и стандарти, които да определят кога точно пациентът е в клинична смърт, оплакаха се специалистите. През последните години от 37 трансплантации при деца само 7 са били от починал човек. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.