Прочут климатолог: Ретрограден циклон удря България, носи три дни природен ужас КАРТА
Възможно някои населени места да претърпят големи наводнения, а същевременно да имат режим на водата
Мощен черноморски циклон, с обратно, ретроградно движение - от североизток на югозапад, застига страната и е вероятно да донесе силни бури по Черноморието и във вътрешността на страната. Проливни дъждове, на места над 100 л на кв. м, както и градушки са възможни до събота включително. Това прогнозира климатологът Симеон Матев, цитиран от "Труд".
Според моделите, по-интензивни извалявания ще има днес в Източна България и по планините, а в съботния ден по Черноморието и вътрешността на страната също.
Това са периодите, в които е възможно възникването на по-силни бури, причинени от урагана над морето.
Те ще достигнат и навътре в страната, където на много места сушата мори реколтата, хора са на воден режим, а други гасят пожари.
Генезисът на настоящия ретрограден циклон, който не е съвсем обичайно явление, се дължи на няколко фактора.
Силен тласък за неговото развитие на първо място дава необичайно горещата морска вода, която достига 29 градуса по родното крайбрежие, обясни Матев.
“Обикновено температурата на морската по нашето крайбрежие е 24-26 градуса, а в момента има места, където е 29 градуса. Когато е топла, водата дава по-голям тласък за такива бури.
Тоест усилва мощта на атмосферните образувания над морето. Бури и циклони сме имали и преди, ще имаме и в бъдеще, и не трябва много да им се сърдим, защото те са основният носител на валежите. А сега нашата страна има остра нужда от тях.
Лошото на тази ситуация е, че е възможно някои населени места да претърпят големи наводнения, а същевременно да имат режим на водата.
"Това е така, защото тези бури са твърде локални, от една страна, а от друга - язовирите, които захранват нашите черноморски селища, например, са във вътрешността на страната, където валежните количества ще са по-малки и така ще се получи, че "вода гази - жаден ходи", каза климатологът.
По думите му движение на циклона се нарича ретроградно, защото не е по основния поток.
"В умерените ширини за основен поток се смята този от запад на изток. Но за този циклон се създаде такава синоптична обстановка, че се движи от североизток на югозапад.
Не е много често явление, но случва се. В някои години по няколко пъти, а има години, в които го няма изобщо.
По-притеснителното е, че циклонът се случва в период, в който е възможно все още да има много силни конвективни бури,
които да доведат интензивни валежи, защото ако това се случи зимата, нещата протичат по-спокойно. Но сега през лятото има условия за възникване на силни гръмотевични бури и явления. Има известно притеснение", посочи Матев.
Според прогнозите, които обаче се менят на всеки 6 часа, най-вероятният сценарий е валежи над 100-150 л на кв. м да има в акваторията на Черно море, във вътрешността на морето.
"Тази валежна зона обаче с нейната периферия ще закачи и брега, и от тази гледна точка по-големи суми валежи на наша територия може да очакваме на местата, разположени между Каварна и Дуранкулак, както и крайбрежието от Созопол на юг", уточни ученият и допълни:
"По нашето крайбрежие са падали най-големите валежи за 24 часа в нашата страна - Царево от миналата година са пример за това".
В тази обстановка има вероятност да възникват и по-силни бури, не само по морето, но в Лудогорието и около планините.
"Затова кодове за опасно време са обявени за днес за няколко области у нас, ще има такива и за следващите дни в доста области. Процесите се затворят едва в неделя, а събота остава опасен ден", обобщи Симеон Матев.
Климатологът Симеон Матев: Не класираме ураганите, но вече им даваме имена
Класация за сила на циклоните се използва обикновени за тропичните циклони, ураганите, които се развиват далеч от нашата страна, каза Симеон Матев.
"Там имаме според скоростта на вятъра класация, тук в този тип циклони, вятърът обикновено достига до 60-80, при някои пориви - до 100 км в час, но това е обичайна ситуация и не ги класифицираме по скорост на вятъра", посочи той и каза, че напоследък се дават имена на тези явления.
"Този циклон още няма име - ще видим до какво ще доведе. Ако не доведе до проблеми и щети, ще си остане просто един ретрограден циклон. Ако обаче има по-сериозни нарушения в обичайния начин на живот, ще му се даде име", каза климатологът.
Спасителите в Бургас: Духа най-лошият вятър, морето е много опасно
Мъртвакът е сграбчил залива
В Бургас на плажа спасителите не разрешават на никого да влиза в морето. "Духа най-лошият вятър - североизточен", казаха морските стражи. Вълнението е около 3 бала и флагът е червен.
Мъртвакът е сграбчил залива и копае дънни ями, отдолу под вълните се вихрят течения. Само за два дни по крайбрежието, има шестима удавени. От ОД на МВР предупредиха местните хора и туристите, да бъдат много внимателни, да имат предвид, че морето е бурно, крие големи опасности, и да посещават само охраняеми плажове.
Освен опасното море, особено тежко ще е, ако има гръмотевици и дъждове, казаха спасителите. До ранния следобед вчера, в Бургас не валеше. Буреносни облаци обаче бяха надвиснали и нямаше слънце.
Спомен за трагедията в "Аспарухово"
Варна със спешни мерки заради стихията
Чистят шахти и дерета
Кметът на Варна разпореди спешни действия за почистване на шахтите и премахване на сухи дървета и клони, предвид прогнози за гръмотевични бури. Мерките идват на фона на предупрежденията за силни гръмотевични бури.
"Варна е една от най-засегнатите като район от такива бедствия. През 2014 г. "Аспарухово" се случи при валеж, при който паднаха само 50-60 л, но този валеж беше много интензивен. Другият проблем бе, че нацели място, където водата нямаше къде се отчете, освен в дере, задръстено от къщи и незаконни постройки", припомни климатологът Симеон Матев обстоятелствата около трагедията, при която загинаха 13 души.
Сега, във връзка с влошаването на метеорологичните условия кметът на морската столица Благомир Коцев изиска още от районните администрации да се заемат приоритетно с резитба на сухи клони и опасни дървета. Той е възложил на дирекция "Екология и опазване на околната среда" (ЕООС) да предприеме навременни мерки и да изготви обстоен доклад за състоянието на отводнителните канали, деретата, канавките и водостоците на територията на общината.
На Ченгене скеле
Рибарите: Чакаме „карпуз-мелтема“ да разбърка морето
Така ще стане ясен “пътят на паламуда”
Винаги по това време чакаме "карпуз-провезата" или "карпуз-мелтема". Наричаме го така, защото е във времето на дините и се явява винаги в края на август.
Така, хубаво 5-6 дни да разбърка морето, и да обърне водите. Явлението се характеризира със силни ветрове от изток североизток. Те само забавят скоростта си през нощта, но за няколко дни “затварят” морето.
"Карпуз-провезата" ни е нужна, за да видим след това "циганката" или дребният паламуд, който е още малък и сега расте, ще остане ли край нашите брегове, или ще се скрие навътре. Ако остане - значи ще имаме паламудена есен”, разказа опитният рибар Жельо Попов от Ченгене скеле, селището на морските вълци край Бургас.
Иначе рибарите от вчера не пърпорят из залива с лодките си заради прогнозите и опасните вълни.
"Предупредени сме, че от Румъния ще дойде бурята, но дали днес или утре - не знаем", обясни Жельо Попов. Всички са вързали здраво лодките си и чакат бурята.
Проф. Валентин Казанджиев, агрометеролог от НИМХ: Дъждът е закъснял за изсъхналата реколта в Северна България
- Ще спасят ли реколтата, която страда от сушата, валежите, които носи циклонът от Черно море, професор Казанджиев?
- Вече повечето от късните хибриди - царевицата особено в Северна България, се намират в много плачевно състояние, за да не кажа, че са изсъхнали. На много места слънчогледите са малко по-големи от двулевова монета и по-голямата част от тях ще бъдат прибрани за силажиране, а не за добиване на олио и производните му.
Така че този дъжд, който в България вали, може някъде да има положителен ефект, но в повечето случаи е закъснял. Екстремните явления като суша ще се засилват. Това съм го казал още преди 20 години, че към 2020 г. ще се удвои тяхната чистота и това е факт, доказан е. Към 2030-40 г. ще се утрои.
- Какви са мерките, които могат да се вземат?
- Има три основни вида мерки. Първият вид е създаване на поливно земеделие и колкото е възможно повече земи да бъдат снабдени със съвременни инсталации за поливане.
Тук не се касае за онова разхищаване на вода с гравитачно поливане, а за капково напояване, за дъждуване. На второ място, развитие на селекцията в насока растенията да могат да понасят по-големи дефицити на вода. И на трето, но не на последно място, е промяна на агротехнологиите.
Тоест земеделците вече трябва много тясно да сътрудничат с науката. Ние многократно сме показвали, че сме на линия и сме в състояние да им дадем тези насоки. Става дума технологията да се промени, така че за всеки конкретен да се използват периодите, в които се избягват силната суша.
Тоест засяваме ранни хибриди царевица, по-ранни хибриди слънчоглед и то още в края на февруари, защото вече зимите са топли. Всички това е свързано все пак с някакъв вид съобразяване с резултатите от изследванията, които непрекъснато се правят.
Ние информираме земеделските производители за тях в нашите седмични прогнози и че всичко това вкупом създава новия подход към съвременните условия.
- Трябва ли те да се насочват към нови култури, които да са устойчиви на условията?
- Няма лошо да се интродуцират такива култури, но това трябва да се прави с голяма вещина. Тези култури - тропически и субтропически растителности - не могат да издържат на резките застудявания, които настъпват все още, макар и кратковременни, особено в периода на образуване на плодовете и плододаването.
Това много силно компрометира целия процес. Хубаво е да се прави, но трябва да се прави със селекционна вещина - да се използват подложки от български антични сортове, върху които да се присаждат плодови или маслинови растения.
Последвайте ни
1 Коментара: