Продават химически коктейл от рекордните 35 Е-та в лавки до училища
От 36 търговски марки коректно и цялостно е описанието при 12, т.е. 33%
Сандвич рекордьор с 35 Е-та масово се продава в павилиони близо до училищата в страната. Закуската е пиле в сладко-кисел сос. На стряскащата находка с многобройни консерванти, както и на масово занижена хигиена, са се натъкнали от Асоциация „Активни потребители“, предава Марица.
От техни експерти е извършена проверка на принципа „таен клиент“ около учебните заведения в няколко големи града в страната, а целта е да се установи качеството и безопасността на пакетираните и приготвени на място закуски, които купуват децата ни.
В изследването, проведено в края на септември - началото на октомври 2020 г., са включени 36 марки пакетирани сандвичи. Констатирано е, че в повечето случаи етикетите са с непълна или нечетлива информация.
От 36 търговски марки коректно и цялостно е описанието при 12, т.е. 33%. В много случаи
производителите изписват само основните пет или шест съставки на сандвичите.
Зеленчуците са масово пренебрегвани от производителите на сандвичи. В 1 от 4 не съдържат зеленчуци. При останалите те присъстват единствено за „декор“. Само в 2 марки количеството на зеленчуците надхвърля 10% от общото тегло на продукта.
Всички сандвичи са приготвени от индустриални месни продукти - колбаси, шунка, филе, бекон. В нито един от тях не е открито месо, което човек би си купил от магазина. Освен това обработените меса съдържат множество технологични добавки - Е-номера.
Средно в един сандвич се откриват 20,5 броя отделни Е-та. „Върхът“ е сандвичът с пиле в сладко-кисел сос с 35 Е-номера.
От Асоциацията уточняват, че всички те са разрешени за влагане в храни, но задават риторичния въпрос -
нужно ли е децата да се хранят с този химически коктейл?
Друг проблем е, че в половината от сандвичите е открита палмова мазнина. Обикновено тя участва в имитиращ млечен продукт или е част от сосове и мазила. Средно в сандвичите има 2,2 оцветители, като вариацията е от 0 до 5.
Осреднено в продуктите, са установени 5,3 броя заместители. Сред най-честите са различните типове нишестета, палмовото масло, млечен протеин, декстроза, яйчен прах, глутен и др. Максимално са установени 11 броя заместители.
При инспекцията е установено, че в близост до училищата има от 1 до 6 обекта за храни. В тях преобладаващо се продават най-вече пакетирани сладкиши, чипсове, солети и подобни.
На второ място са приготвяните на място храни. Това са дюнери, пици, тостове, принцеси, хот-дог, спагети, банички, кифли и др.
При тези храни е трудно да се идентифицират вложените съставки, защото се търгуват без етикети с подробна информация.
Основен риск при тези обекти е лошата хигиена
В много от тях се откриват сериозни пропуски с просто око. Най-често срещаните са съхранението на готовите храни или суровините в неподходящи температурни условия, т.е. на стайна температура върху плотове или рафтове със съмнителна чистота.
Друг обичаен проблем е липсата на индивидуални защитни средства, маски, ръкавици и работно облекло при персонала и мръсните маси и подове. Дори вихрещата се епидемия от коронавирус явно не е в състояние да промени навиците на личния състав.
Затова ако вашето дете се прибере с хранително натравяне, започнете въпросите къде и какво е яло през деня, съветват от „Активни потребители“.
Съвети към родители
От Асоциация "Активни потребители" дават някои съвети към родители как да подсигуряват качествена и здравословна закуска на децата си
- Масова практика е сандвичите за децата да се приготвят вкъщи. Обръщайте внимание какви суровини ползвате. Ако купите колбаси, салати и сосове от магазина, вашето произведение няма да се различава от описаното в настоящето проучване, само няма да имате етикет, който да ви алармира за това.
- Опитвайте да използвате месо вместо колбаси. Можете да приготвяте и скара със смляна от вас кайма. В охладеното или замразено месо липсват влаганите в обработените месни продукти Е-номера и заместители.
- Слагайте повече зеленчуци в сандвичите. Това е и начин да накарате децата да ги консумират.
- Ограничете използването на готови сосове и салати, мазила и маргарин. Те са по-скоро химия вместо храна. Замествайте с краве масло, домашна лютеница или обикновена майонеза.
- Не забравяйте рибата! Тя е перфектен избор за сандвичи.
- Обяснявайте на децата си как да подбират храната, а и когато приготвяте сандвичи, давайте личен пример.
Последвайте ни
0 Коментара: