До две седмици може да започне масовата ваксинация на хората в България. Тази новина обяви в "Темата на NOVA" шефът на "Пирогов" проф. Асен Балтов. 

"В момента само за София има организирани 55 ваксинационни екипа, ако се включат и общопрактикуващите лекари до две седмици може да започне и масовата ваксинация. В момента, в който ваксините ги има в България, по най-бързия начин ще ги слагаме. 
Категорично ваксинираните не могат да ходят без маски, трябва да пазим близките си", каза той и разясни как ще се процедира с онкоболните:

"При онкохематологични заболявания моят съвет е тези пациенти да се обърнат към лекуващия си лекар - хематолог, ако са в ремисия, не би било проблем.

Хората могат да си изберат ваксина, но на този етап нямаме голямо количество за свободен избор. Както гледам - на този етап те ще предпочетат ваксината на Оксфорт АстраЗенека, тя е лесна като начин на употреба и логистика. 
Първите ваксини ги направихме в Пирогов, не виждам странични реакции. От днес се включи и третата група - всички, свързани с националната сигурност, ЦИК, съдилища", каза проф. Балтов.

Той разкри защо понякога хората карат толкова тежко възстановяване след преболедуване на ковид, а също и какви опасности крие този период:

"Микротромбозите в малките съдове водят до пост ковид синдром.. Това, че си изписан от болница, не означава, че си излекуван. Много от хората правят антикоагулантна профилактика. Ние препоръчваме или антикоагуланти, или инжекция с хепарин. Лично аз съм ги взимал два месеца. Всичко това става по преценка на личния лекар и състоянието на пациентите. 

Имахме няколко такива случаи в "Пирогов" с образуване на тромби в крайниците, за съжаление повечето от тях не оцеляха. Но това винаги трябва да се има наум. 

Както го наричат просто грипче, дава много сериозни други отклонения. Имаме колеги, които правят ЯМР на сърце, има информация, че при млади спортисти, прекарали ковид инфекция - при 26 22 са дали отклонения. Причина за това е, че се атакуват малките, ендотелни клетки в тялото. 

Вариантът от Великобритания навлиза все повече у нас. В момента от всички, които постъпват в "Пирогов" има 7, с днешна дата пациентите са 120. Този мутант набира много бавно скорост, другото по-интересно е, че се разпространява основно сред младите хора. 

Имаме един случай на лекарка, която изкара коронавирусната инфекция, вторият път вече бе приета на болнично лечение, но това наистина е много индивидуално."