Протойерей Иван Монев: Надписът върху медальона на Омуртаг е на тогавашния български език
Никой хан не би дръзнал да се окичи с царски инсигнии, а само коронясан цар, и то в царския град Константинопол
В онази епоха при надписите се е пишело слято, без да се оставя разстояние между думите, което особено затруднява правилното разчитане на надписите. Поради тази причина у нас погрешно се е възприело схващането, че българските владетели носят титлата КАН, а останалата част от надписа не е изяснена.
Д-р Ганчо Ценов извършва прочита по следния начин: КАНЕС У БИГИ ОМОРТАГ и всичко си идва на мястото, получава се: КЪНЕнЗ ОТ БОГА ОМОРТАГ. Често се среща и надписът: КАНАС У БИГИ - КЪНЯЗ ОТ БОГА (поставен).
Който е чел романите на Хенрик Сенкевич “Потоп” и “С огън и меч”, той знае, че украинците не казват “Спаси Боже”, а “Спаси Бих”. Столетия наред Украйна е била в пределите на Стара и Велика България и съответно названието “БИГ” или “БИХ” се е произнасяло цели столетия.
В пределите на тогавашната българска империя се намирали и славянски народи, за които е било въпрос на чест да наричат себе си българи. Характерно за славяните е, че не могат да произнасят звук “Ъ”, а не всички славяни могат да произнасят и носови гласни, поради това вместо “КЪНЯЗ” или “КЪНЕнЗ” те казват “КНЯЗ”.
Впечатляващо е изображението на Омуртаг: в дясната си ръка държи кръст, с кръстен знак е увенчана и короната му. На раменете си носи императорска хламида, закопчана с фибула на дясното рамо. Никой хан не би дръзнал да се окичи с царски инсигнии. Такива може да носи само надлежно коронясан цар, и то не къде да е, а в царския град Константинопол.
Оттук следва, че надписът върху медальона е на тогавашният български език, а азбуката, с която е написан, някои изследователи определят като древната тракийска азбука, наречена “кириали”. Аз съм само един дилетант, но се постарах, доколкото ми е възможно, да внеса яснота по въпроса.
С уважение: протойерей Иван МОНЕВ - енорийски свещеник за селата Русокастро и Равнец
Последвайте ни
6 Коментара: