Зверството в Стара Загора с Георги Георгиев, който ряза с макетно ножче, обезобрази и острига 18-годишната Дебора, потресе цяла България. Момичето получи не само 400 шева, но и психологическа травма, заради която не говореше над месец.

Не само престъплението потресе хората, а и фактът, че то е било окачествено като лека телесна повреда и Георги е бил пуснат на свобода.

Заради разразилия се скандал вълна от недоволство заля страната, като бяха организирани спонтанни протести в защита на момичето. Това накара и депутатите да прекъснат ваканцията си и да се върнат в пленарна зала, за да прекроят закона. 

Случаят обаче не е прецедент. Всеки ден се появяват нови сигнали за ужасяващи престъпления. Унижения, побои, изнасилвания, убийства - черната хроника сякаш става все по-голяма.

Но дали наистина това е така?! Манталитетът на българина на престъпник ли е, мъжете или жените са по-слонни към насилие, може ли човек да се излекува от това да бъде психопат или садист, как жертвите решават да избягат от насилниците си и посттравматичният стрес ли е най-голямата последица за жертвите? На всички тези въпроси потърсихме отговори от експерт.

Полина Василева е психолог и психотерапевт, с приоритетна насоченост в работата с жени, пострадали при насилие.

Как отговори тя на въпросите ни четете в най-полезния здравен сайт Zdrave.to.

Цанка ДОНКОВА, БЛИЦ