Рафтинг и сърф на самотек – никой не контролира екстремните лодки у нас
Освен това училищата масово се регистрират не като фирми, развиващи търговска дейност, а като сдружения с нестопанска цел с цел да плащат по-малко данъци.
Така по първа пролет, когато стартира сезонът на екстремните спортове, безконтролен рафтинг тръгва по Струма. Оказва се, че училищата никой не ги следи. Нито Министерството на околната среда и водите (МОСВ), нито Министерството на младежта и спорта осъществяват контрол върху тези клубове. Единствения закон, който следват рафтърите по поречието на Струма, е наредба от 2015 г. издадена от областния управител на Благоевград за забрана на провеждане на спускания на екстремната част, при много високо ниво на реката.
Според разпоредбата ако нивото на реката в частта от Кресненското дефиле до Кресненските ханчета е над 1,55 метра лодките не могат да се спускат. От друга стана обаче останалата част от трасето е безконтролна. Това означава, че ако в деня, в който сме решили да си вдигнем адреналина, се окаже, че реката е прекалено пълноводна, инструкторите ще ни пуснат по т.нар. „фемили трасе“, където водата е по-спокойна и не е толкова опасно. Общата дължина на стандартното спускане е 12 километра и в зависимост от пълноводието на реката то може да трае между 1,3 и 2,3 часа. Сезонът пък продължава чак до края на октомври.
Подобно приключение можем да си спретнем и по реките Искър и Арда. За там обаче липсват изисквания за нивата, както при Струма, а инструкторите сами преценяват риска.
Станимир Станимиров, рафтинг инструктор, разказа, че в страната има около десетина клуба, които практикуват този вид спорт. Те обаче не са обединени във федерация или асоциация.
Той сподели, че местните инструктори се саморегулират, като много често влизането във водата става по негова преценка, тъй като не иска да има инциденти. По думите му до момента не е имало сериозно пострадали хора, с изключение на обелени колене, което обаче е част от забавлението. Инструкторът добави още, че няма данни за негови колеги, които да практикуват спорта или да качват в лодката си авантюристи, без да имат нужния лиценз за това.
В края на месеца пък всички смелчаци, любители на бързите лодки, търсачи на адреналин и силни усещания очакват зрелищно шоу с демонстрационно спускане с рафтове и каяци. Първите, които ще се пуснат по течението, са състезатели и любители от местните клубове. Te ще направят демонстрационно спускане с рафтове и каяци по река Струма заедно с гостуващите клубове от Румъния, Сърбия, Гърция, Македония, които ще бъдат участници във втория Балкански рафтинг фестивал. Общо около 1200 гости се очаква да окупират бреговете на реката.
„В последните години популяризирахме рафтинга като спорт и има все по-голям интерес към него“, каза Станимир Станимиров. Цената за подобно приключение е 50 лева. Ако решим този месец да се спуснем, можем да получим 10% отстъпка, а в дните на официалното откриване всички желаещи могат да се възползват от 20% по-ниска цена. В тази сума влиза пълната екипировка: каска, неопрен, спасителна жилетка, яке, неопренови обувки – боти, инструктор и застраховка. От нас ще се изисква само да си наметнем банския под специалното облекло.
Според Станимиров хората, които проявяват интерес към този спорт, са най-различни. Да се спуснат по реката искат както деца, така и по-възрастни хора. По думите му обаче рядко има чужденци, които пристигат у нас, за да карат рафтинг. Все пак има хора, които идват от други държави и покрай ваканцията им в планината или посещението на културни забележителности решават да вдигнат адреналина си и да се качат на екстремната лодка.
От Българската федерация по ветроходство заявиха, че около 60-70 са картотекираните професионални сърфисти у нас, които могат да участват в състезания. Въпреки това единици са тези, които имат лиценз да бъдат сърф инструктори, категоричен бе Веселин Деспотов, инструктор по сърф. По неговите думи по родното Черноморие има над 20 подобни училища, а учителите са около 60. Само 5-6 от тях обаче имат тапии, за да обучават новаците.
През лятото нашенците и чужденците плащат между 170 и 250 лв. за 5 часа уроци във водата, като се очаква това лято цените да скочат, каза Деспотов. Преди да се намокрим обаче трябва да подпишем декларация, че сме запознати с инструкциите за безопасност.
Според изискванията във водата не се влиза при червен флаг, но винаги има смелчаци, които искат да си вдигнат адреналина. В такъв случай трябва да подпишем документ пред концесионера, че сами носим отговорност за себе си.
Последвайте ни
0 Коментара: