Всеки гражданин на Европейския съюз трябва да има запаси за оцеляване поне за три дни. Това е записано вчера в плана на ЕК за готовност на населението за действия при кризи. Тук става въпрос не само за лична отговорност, но и обществени институции. 

Става въпрос за семеен пакет за оцеляване при извънредни ситуации. Първото нещо, което трябва да направи всяко домакинство, е план за действие при криза, независимо дали е пожар, наводнение, земетресение.

Има основни неща, които са необходими на всеки за оцеляване в период до 72 часа. А след тези часове трябва държавата да осигури нуждите за оцеляване на хората. 

Това обясни Красимир Димитров, директор на Аварийна помощ и превенция.

Първото нещо, което слагаме в раницата за оцеляване е вода и консервирана храна, чиито срок на годност трябва да се следи. Другите важни неща са лекарствата, като хората с хронични заболявания трябва да предвидят своите лекарства. Следващото нещо е бельо.

Следващото нещо е редио, за да слушаме препоръките на властите. Резервен комплект батерии, фенери. Добавяме термоодеало, посочи той.

Много е важна превенцията. По-добре е план и чанта да имаме и да не ни потрябва, отколкото обратното, коментира той.

Важно е в чантата да сложите лични документи и ксерокопия на важните документи. На следващо място е свирка, която може да ви спаси в случай, че ви търсят. Другото са запалки и кибрити. Въже, комплекти в вилица и нож, посочи той.

Освен че трябва да имате спасителна раница, трябва да сте наясно и с плана за действие - кой на кого помага, къде е сака. Който има деца е важно да добавят играчка, защото те помагат при извънредни ситуации, посочи той.