Пловдив е пред сериозен проблем, ако институциите не вземат мерки с хигиената и реда за отглеждане на животни в етническите махали. От квартал Тодор Каблешков (Шекер махала) всеки момент може да избухне епидемия заради неправилно отглеждане на коне, овце и даже крави, чийто фекалии се изхвърлят безразборно по улиците и в зелените площи наоколо. За това алармира с писмо и снимки Йорданка Средева, жител на квартала, цитирана от Марица.

Тя се възмущава, че торовата маса се изсипвала директно на тротоара пред у-ще „Панайот Волов“ на ул. „Дилянка“ №29. Боклуците се чистели от време на време от ОП „Чистота“.

Тревните площи пък редовно се използвали за паша. По улиците непрекъснато се разхождали каруци, а конските фекалии се „миели“ единствено от дъжда и вятъра.



Животни отглеждат ромите, които не спазват никакви правила. Всички пловдивчани плащат, за да се чистят техните боклуци.

Това е практика от 20 години и на никого не му пука - нали пряко не го засяга. Не само трябва да се пишат наредби, но някой трябва да контролира спазването им, пише в сигнала г-жа Средева.

Той е адресиран и до Общинския съвет в Пловдив.

В писмото се атакува именно слабият контрол на Общинската наредба за опазване на околната среда, която позволява селскостопански животни да се отглеждат в крайните квартали на града. Това са Прослав, Коматево, Остромила, Беломорски, Гаганица, Разкопаница, Тодор Каблешков /Шекер махала/, Арман махала и Столипиново.

Дамата обръща внимание, че системно се нарушава чл. 37, ал.1 и ал.2 на същата наредба, според който „се забранява пашата на селскостопански животни в регулационните граници на гр. Пловдив, в това число в коритото и по бреговете на реките, напоителните и отводнителните канали, освен в случаите по чл.33, ал.6.

Според него „придвижването на селскостопански животни от сборни стада на територията на Община Пловдив да се извършва само по маршрути, определени със заповед на кмета на съответния административен район, а при целесъобразност, могат да се определят местата за паша на животните и места за депониране на оборски тор, извън личните стопанства“.

Такива места обаче в Шекера няма.

Погазено, но и неконтролируемо е също изискването на чл. 37 ал.2. - „забранява се изхвърлянето на животински трупове, продукти и отпадъци от животински произход, както и торова маса в съдовете за разделно събиране на отпадъци, в съдовете за битови и строителни отпадъци, както и върху площи - общинска или държавна собственост, в регулационните граници на Пловдив“.

В Шекера, на метри от КАТ, от години има и нерегламентирано огромно сметище, което се увеличава всеки ден, но нито една институция в града не взима мерки да се разчисти.

Според ветеринарния лекар Ангел Кючуков въпросната общинска наредба трябва скоростно да се промени и да се забрани отглеждането на селскостопански животни в крайните квартали на града. Това се налага не само заради неспазването и занижения контрол, но най-вече като превенция срещу африканската чума по свинете, която върлува в Североизточната част на страната.

Засега болестта не е минала към Южна България и само стриктен контрол и адекватни предпазни мерки могат да спасят фермерите от нея, категоричен е д-р Кючуков.

Той апелира Регионалната инспекция по околната среда и водите - Пловдив и Областна дирекция по безопасност на храните - Пловдив да активират екипите си, още по-малко да не допускат случай като с откритите стотици килограми свински крачета по брега на река Марица в чертите на града.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!