Предприемчиви младежи развъртяха нов бизнес в Търновско, докарват си по 200-300 лв. дневно от...
„Събирането на трюфели не е трудно, но се изисква добра физическа подготовка. Много млади хора като мен вече го правят, защото за два-три дни изкарват толкова, колкото биха им плащали във Велико Търново или околностите за месец. Най-много трюфелотърсачи има около Балван, Ново село и Пушево. В Балван има и човек, който ги изкупува, а цената варира според сезона и климата“, обяснява Георги Стоянов.
24-годишният млад мъж е един от пионерите в бранша. Според него най-важното при трюфелите е да се набелязват местата на вкусната гъба, която е разположена на гроздове. През топлите дни пролетта, лятото и ранната есен тя излиза по-нагоре от земята и стои на максимум 20 – 30 см под повърхността. Става дума за класическия черен трюфел, който е и най-разпространен. Белите трюфели, популярни у нас и като „борчета“, са доста по-дълбоко под земята и могат да се намерят, след като се отнеме над половин метър почвен слой.
Най-важното при търсенето на гъбата са добрите кучета. Без подготвено животно, което има изключително обоняние, „добивите“ на търсачите спадат драстично. Практически техните кучета подушват гъбата и започват да ровят над мястото, на което се намира, и така подсказват на стопаните си. „Най-добър нюх за трюфели имат кокершпаньолите и затова са предпочитани от нас. Те са безпогрешни в намирането на гъбите. Операцията е лесна – кучето ги надушва, сигнализира и започва да ги изравя, с което ни указва мястото – ние го стимулираме с награда и то е доволно. Използваме инстинкта на животните. Аз например обикалям с две кучета и помощник. Лятото, когато почвата е по-мека, сме вадили и по 10 кг черни трюфели. Цената на килограм е 50 – 60 лв. Излетът ни трае около 6 – 7 часа, през които изминаваме около 5 км“, разказва Стоянов.
Ако се наложи да копае, абсолютно винаги заравя после дупката и си отбелязва мястото. Младежът се е заел да прави и нещо като трюфелна карта на района, за да си отбелязва находищата. Друго негово желязно правило е да не бере неузрели трюфели, а да изчаква. Когато намери такива, се връща след няколко дни, когато гъбата вече е в състояние да се откъсне.
Георги Стоянов разказва, че у нас има почти всички съществуващи видове трюфели – черен, летен и есенен, „борчета“, който е най-скъпият вид, тубер борче, тубер бромале, рядко, но се намира и миланоспорум. Предават се в пунктовете за изкупуване на гъби. Кучетата, които търсачите използват, освен кокери са още лабрадори, немски овчарки, както и ловни кучета. В миналото за търсенето им са използвани женски прасета.
Преди известно време за най-скъп трюфел в света е смятан бял представител от тези гъби с тегло 1 кг и 200 г. Той е продаден на търг за около 100 хиляди евро. Рекордът обаче е подобрен от друг бял трюфел с тегло 1.5 кг, който е намерен край град Пиза и е продаден в Монако за 150 хиляди евро.
Последвайте ни
Na pazara trüfeli ne sam wizdal.Waw Italia zemjsta e parzrlirsna ,za towa se plasta,drug njama prawo da hodi tam.Az mislja ,ce towa sa falshiwi nowini.
Аз мисля, че и ти си фалшив. Почти нищо не разбрах.
Всички се чудим къде се скри бай курти А той се ориентирал да събира трюфели да се прехранва.
бг мизерия....
те затова черна мида , рапан ...сега и малките бели пясъчни миди се изтралиха .... в името на великата пазарна икономика ------- яжте лайна сега високо интелигентни шибеци.
Отнася се до мин. глупак.Във Италиа таресенето на тартуфи е строго регламентирано.НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА ОТИДЕ НА СВОЯ ГЛАВА ДА ТЪРСИ ТАРТУФИ СЕГА РАЗБРА ЛИ
не е така
И в Сахара копаем трюфели,използваме кобра трюфелчик,като открие гъба и те хапе по хуя.Опитните от нас вадят зъбите на кобрата,а неопитните.........набират опит.В Сахсрския магазин вървят кило за седемстотин камили.....
Моля ви не издавайте,че някой някъде прави успешен бизнес,че ще получи веднага Тиквено обаждане да сподели благата хаххаххха
Апа тия гъби на снимката ми мязат на горски печурки или на стари масловки а??
Половин метър под земята- брех...................вервате ли си...................
С bitcoin-ните който изкарате си купете трюфели послИ
Ало. журналята, правите ли връзка с главния мозък като съчинявате подобни простотии.
И труфели ядат и пак си мрат
Бог да прости ялите само трюфели