След тричасово обсъждане и анализ на представените документи, Регионалната инспекция по околна среда и водите в София одобри проекта за изграждане на новата ски зона на "Алеко". Единственият глас против е бил на директора на Природен парк "Витоша".
18-членният Екпертен съвет е разгледал докладите за Екологична оценка и Оценка за съвместимост на проекта.
"Процедурата протече при пълно спазване на нормативните изисквания на „Закона за устройство на територията”, казаха от РИОСВ.
Витоша е защитена зона и най-старият природен парк на Балканите, но това не пречи на инвеститор да унищожи дървета и морени, за да превърне планината в нова, голяма ски зона. За това преди време алармираха 30 неправителствени органинизации, обединени в Коалиция "За да остане природа в България".
Изграждането на Ски-зона "Алеко" на Витоша е незаконно, защото Законът за управление на Парк "Витоша" не позволява на територията на парка да се прави такова нещо.
Ски-зоната "Алеко” ще бъде разположена върху изцяло държавен горски фонд, като досега ски-пистите на Витоша са 19 хектара, а при реализирането на проекта пистите ще станат 142,5 хектара.
Според проекта за изграждане на Ски-зона "Алеко" се предвижда да бъдат изградени 8 нови ски писти и 18 лифта и влекове. За поддържането на тези писти обаче ще е необходимо и производството на изкуствен сняг. За целта ще бъде необходимо да се направи ново водохващане за изработването на снега, а това е около 70 хил. куб. м. вода, твърдят еколози.
Инвеститор на проекта е "Витоша ски”, които стопанисват и останалите съоръжения на Витоша./ БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.