По какво ли? По паразитна бюрократизация в науката.

А защо?

Заради блокиране  на научноизследователската дейност в държавните висши училища и научните организации. Поради превратно приложение на Закона за обществените поръчки в научната сфера.

Затова дори и Северна Македония ни бие в класацията на ЕС за иновации.

Както е известно, целта на Закона за обществените поръчки (ЗОП) е да предотвратява уредените сделки с бюджетни средства, осигурявайки тяхното икономично и целесъобразно изразходване. Прилагането на ЗОП следва да насърчава свободната конкуренция при доставката на стоки и услуги за постигане на най-изгодните възможни условия и съотношение между цена и качество.

НО! През последните години в научните организации се ширят практики, които водят до точно обратен ефект.

На научните колективи не се разрешава да си  закупуват сами оборудване, консумативи и услуги,  необходими за ежедневната работа по научните  проекти. И то, въпреки че цената им е далеч под установените прагове.

Ако си спомняте,  по време на обругавания  днес Социализъм,  за учените това не беше проблем. Трябват ти  неща за научния проект, купуват  се и се отчитат. Какво толкова?

Вместо това,  днес такива стоки и услуги се групират за дълги периоди от време (често заедно с доставки от извъннаучно естество) за да може сумарната им стойност изкуствено да надвиши нормативните прагове.

Концентрирани в ръцете на администрацията, доставките се забавят с месеци, че и с години, заради провеждането на свръхцентрализирани „търгове“ от служители със съмнителна компетентност относно естеството на доставката.

Такава е практиката независимо от източника на финансиране – бюджетен, извънбюджетен, международен и т.н.

Така де, отделни учени и научни колективи вероятно биха се корумпирали, ако закупят нискостойностно оборудване за няколко десетки или няколкостотин лева със средства от свои грантове и проекти.

А Негово Величество Администраторът?

Той е винаги обективен и честен при извършването на  окрупнени сделки за стотици хиляди и милиони?!

В научните организации  се е оформило цяло съсловие от служители с бюджетни заплати, които „менажират“ безсмислени и затормозващи процедури и търгове по ЗОП.

Такива незаобиколими администратори  често  съветват“ членовете на научните колективи да закупуват принадлежности за наука с лични средства.

Превратното приложение на ЗОП  блокира работата на учените по места, превърнало се е в бич за българската наука.

Клаузите в ЗОП относно проектите с международно финансиране също се пренебрегват за да станат окрупнените сделки още по-големи.

Така се компрометират и международно планирани и поети задължения със съответните санкции и последствия за имиджа.

Държавните научни организации се оказват в неравностойна позиция в сравнение с частните.

Вместо да разгръщат творческия си капацитет по месторабота, способни учени с огромен потенциал са принудени да се реализират в частния бизнес, за да не се подлагат на непрекъснат стрес и унижения при преодоляването на въпросните пречки.

Иновационните компании, на които са потребни ритмично подадени научни резултати, се отказват от инвестиции в наука, тъй като не са съгласни с парите им да се разпорежда бюрокрацията.

Да не говорим за задължителното купуване на оскъпени самолетни и  транспортни билети от спечелили търгове посредници.

Абсолютно същите билети могат да бъдат закупени далеч по-евтино от самите превозвачи.

Заинтересованите твърдят, че прилаганите практики били наредени „отгоре“ и дори „от Брюксел“.

Брюксел, разбира се, хабер си няма за родния административен произвол, но колко категорично и авторитетно звучи да бъде цитиран като „виновник“ за собствените ни неуредици и глупост.

Потърпевшите учени все още вярват, че има достатъчно национален ресурс да се реши проблема. Засега се въздържат да се обърнат за съдействие директно към Европейската комисия.

Начинът на прилагане на ЗОП в научните организации е една от главните причини страната ни да стои в опашката на  иновационната класация на Европейския съюз.

Там се вижда, че дори Република Северна Македония ни е изпреварила по иновативност в науката и икономиката!?

Но понеже паразитната бюрокрация никак не тревожи властимащите, тя си прави по места каквото й се хареса.

200 български учени и иноватори са подписали току-що петиция в подкрепа на писмо Вх№ 16-385 от 1 декември 2022г. до Министъра на образованието и науката,  за срочна намеса на държавата.   за да се преустанови безразборното групиране на нискостойностни покупки за наука по съвсем разнородни програми, проекти и източници на финансиране. А това е напълно възможно в рамките на сега действащия ЗОП.

Сред подписалите петицията личат имената на именити учени, академици, член-кореспонденти, професори, бивш председател на БАН, ръководители на високотехнологични компании: https://www.peticiq.com/science-zop

А действащият ЗОП спокойно може да се прилага на ниво отделен проект.

Силвия РАДЕВА

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук