Росица Кирова във Видин: Този празник е една дума - светлина!
С тържествена церемония днес във Видин отбелязаха празника на светите братя Кирил и Методий. Учители, ученици, дейци на културата и общественици споделиха празника на нашата писменост и просвета.
Церемонията започна с шествие, чиято кулминация бе връчването на традиционните грамоти за принос към бъдните поколения на учители, дейци на културата и на младите "Изследователи на знанието" .
Така се нарича стипендията, учредена от заместник-председателя на Народното събрание, г-жа Росица Кирова, която тя връчва за трета поредна година на талантливи видински ученици.
В началото на церемонията откриваща реч произнесе заместник кмета на Видин, г-жа Борисова, последвана от словото, с което г-жа Кирова поздрави видинчани и всички, за които днешния ден е светлина!
24 май отново ни събира в тържество на българското слово, на неговите създатели и на съвременните му пазители. Българският език и писменост са пътеките, по които всеки един от нас израства като човек и всички заедно съхраняваме своята неповторимост в световната култура.
Денят на писмеността, завещана ни от Кирил, Методий и от техните ученици, е тържество едновременно на бъдещето и на началото.
Този празник е една дума – светлина. Езикът ни понякога е арфа звънлива, понякога е меч. Паисий Хилендарски е използвал силата на думите, за да пробуди българския дух в тъмни за народа ни времена.
Ликовете на създателите на писмеността са били на бунтовническите знамена по време на Възраждането и в тяхно име опълченците са се жертвали за свободата ни. Днес първоучителите ни гледат от портретите във всяко българско училище, за да ни напомнят, че и „ний сме дали нещо на света“.
Че словото е могъща сила, че духът не познава граници, че знанието е най-сигурната гаранция за напредък, както на отделния човек, така и на цялата нация. Днес милиони хора по света ползват кирилицата, а от 2007 година тя стана третата официална азбука на Европейския съюз. Затова наричаме денят на светите братя Кирил и Методий, най-българският ден.
Днес е денят на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, ден, в който ние изпитваме заслужена гордост, защото съхранихме богатото наследство на светите братя Кирил и Методий и доразвихме тяхното дело.
Благодарение на тези първи славянски светци и на техните последователи ние, българите, създадохме през Средновековието книжнина на народен език и той стана първия славянски литературен език – старобългарския. Ние създадохме една нова християнска култура, която отреди важно място на българския народ в историята на Европа и на света.
Днес е ден на признателност към всички книжовници и просветители от миналото, но и към днешните будители. На първо място, това са нашите учители, които отварят за всички нас вратите на знанието и ни въвеждат в чудния свят на науката, напътстват ни и ни изграждат като личности.
До тях се нареждат всички хора на словото – учени и преподаватели, писатели и журналисти. И днес те са пазители на българския език. Те са причината децата ни да разлистват книгите с блеснали очи. Така, както и през годините назад са го правили Христо Ботев, Иван Вазов, Елин Пелин, Петко Славейков и много други.
Но днес е празник и на учениците, които сричат нашите букви и правят първите крачки в овладяване на знанието, на студентите, които са бъдещите учители, бъдещите дейци на културата, бъдещите лекари и специалисти, бъдещите пазители на духовността.
Това е празник на всички нас, които всеки ден пишем на кирилица и говорим на нашия роден български език не само в България, но и по всички краища на света. Убедена съм, че и занапред българското слово ще продължи да звучи, да ни обединява и мотивира като наследство от дедите ни и най-ценен дар за децата ни.
Нека пребъде във вековете делото на светите братя Кирил и Методий, нека пребъде българският народ." - думи, с които г-жа Кирова се обърна към присъстващите.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Последвайте ни