РЗИ извади данни за страшна зараза
Инкубационният период на заболяването е между 11 и 21 дни, като средно то преминава за 12-14 дни
30% от преболедувалите дребна шарка развиват някакви усложнения. Статистиката изнесоха от Регионалната здравна инспекция. От там отчитат още, че през тази година у нас е регистрирано увеличение на случаите на морбили.
"Морбили е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с обща интоксикация, възпаление на лигавицата на горните дихателни пътища, характерен макуло-папулозен обрив по кожата. Причинител Morbillivirus morbilorum, която се разпространява по въздушно – капков път.
Морбилният вирус се отделя във въздуха при говор, издишване, кихане, кашляне и плач. Обикновено заразяването с морбили се осъществява при близък, непосредствен контакт на възприемчивите лица с болния на разстояние 1-2 метра в закрити помещения, транспортни средства, училища", обясняват здравните специалисти.
Инкубационният период на заболяването е между 11 и 21 дни, като средно то преминава за 12-14 дни. Заразата започва с повишаване на температурата, кихане, хрема, сълзотечение, светобоязън и силна кашлица.
В много от случаите температурата на тялото достига 39 - 40 ⁰С, след което се появява характерният макуло-папулозен обрив. Той се развива етапно, като първоначално обхваща лицето (около носа и зад ушите), шията и горната част на гръдния кош, а после преминава по тялото и крайниците.
“Най-честите усложнения след преболедуване на морбили са: ушна инфекция, която може да доведе до загуба на слуха и глухота; диария; пневмония; енцефалит – водещ до гърчове и умствена изостаналост; подостър склерозиращ паненцефалит, което е много рядко усложнение, водещо до смърт", допълват здравните власти.
Основният начин за профилактика са задължителните ваксини, които се поставят на две дози – на 13 месеца и на 12 години.
През 2009-2011 година в страната е регистрирана епидемия от морбили, засегнала над 24 000 лица, с 24 починали (20 от които деца). По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, през настоящата година се отчита нарастване на регистрираните случаи на морбили в държавите от ЕС.
За сравнение, за периода януари-октомври 2023 година са докладвани 1 429 заболели спрямо 60 за същия период на 2022 -а. Като причина за поредното увеличаване на заболяемостта от морбили в ЕС се отчита спада в имунизационния обхват с първи и втори прием ваксина, съдържаща морбилен компонент.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: