"Преговорите с финансовите министри не са толкова трудни, защото са наясно със социалния сектор.  Ясно е, че минималната пенсия ще бъде 300 лв., максималната над 1400 лв., но не се знае с колко ще се индексират". С тези думи започна участието си пред Канал 3 социалният министър Деница Сачева.
 
"Има много пенсионери, пенсионирани по различни правила, тази разлика е трудно да се балансира. Има почти 46 000 ощетени в посока това, че не могат да вземат пенсията, която им се полага", допълни тя. 
 
"Плановете са от 1 януари минималната пенсия да е 300 лв., а от 1 юли да е индексацията. 20 и няолко хиляди души трябва да вземат по-високи пенсии. Трябва да мислим за най-пострадалите, затова въведохме добавката към пенсиите от 50 лв. и ще я запазим до края на март. Около 56 лв. средно на месец харчи пенсионер за лекарства, смятаме, че им помагаме да покрият тези разходи", обясни Сачева.

"Вариантите са разнообразни, може да се променят и коефициентите, може и чрез швейцарското правило, как ще изглеждат пенсиите до края на следващата седмица ще съобщим. Искаме да затворим голямата ножица между различните пенсии, хората трябва да се осигуряват на реалните си доходи", информира министърът.
 
"В бюджетът със сигурност ще има дефицит, стремим се да не е голям, над 30 % ще бъдат за социални разходи, част от тях ще бъдат финансирани със заемни средства. Едно пълно преизчисляване би струвало между 4 и 5 млрд. лева. Ще предложим конкретни механизми на фазата на изплащане на втора пенсия", каза още тя.
 
"Ще предложим промени за коефициента на редукция и да се отвори прозорец за преместване от универсалните фондове в НОИ. Всеки момент загубите на някой частен пенсионен фонд могат да бъдат прехвърлени на държавата, нека всеки прецени дали е изгодно да направят това преместване или не", заяви социалният министър.
  
"Минималната работна заплата ще бъде 650 лв. от 2021 г., приели сме стъпаловидно нарастване защото това са възможностите на БВП. Изчисленията на БСП са нереалистични в сегашната ситуация на сериозна икономическа криза. Не е имало планове максималният осигурителен доход да се повишава, беше една от опциите, той остава 3000 лв.", разясни гостът.
 
"Всички деца в България имат равни права, затова премахваме подоходния критерий. От 1 януари ще започнат да ги получават. Универсалните детски добавки са право, не задължение, но който не желае, да не подава заявление. Аз няма да използвам тези пари за сина си, защото смятам, че могат да бъдат преразпределени на други. До 20-годишна възраст, ако детето ходи на училище, родителите имат право на детски надбавки", коментира тя.
 
"Имаме над 310 000 заявления за енергийна помощ – на 246 000 вече сме отпуснали по 500 лв. общо за отоплителния сезон, получават се накуп. Преговаряме за бъдещите средства от ЕС за програма, съвмествно с МОСВ за смяна на отоплителните уреди с по-енергоефективни. Енергоспестяващи, а на твърдо гориво. Така ще помогнем на социалнослабите и за по-чист въздух", сподели Деница Сачева.
 
Министърът завърши с думите, че все по-малко деца се изоставят.