В края на месец март тази година, по делото на КПКОНПИ за конфискация на активи за 2.2 млрд. лева от Цветан Василев, съдия Катерина Енчева от СГС отправи скандално преюдициално запитване до Съда в Люксембург, с което стопира за поне две години не само конкретното дело, но на практика и цялата дейност на КПКОНПИ. 
Големите печеливши от този странен съдийски ход, очаквано се оказаха двамата подсъдими - Цветан Василев и Иво Прокопиев, вторият от които също е застрашен от отнемане на престъпно придобито от него имущество за 200 млн. лв. Всъщност информацията за позорното преюдициално запитване беше поднесена публично на обществото не от самия Софийски градски съд, а от едно от изданията на скандалния бизнесмен Прокопиев – вестник „Дневник“, след което приближени до Цветан Василев сайтове веднага подеха кампания, в която изразиха задоволството си от съдебното решение.

Бурната и съвсем обоснована реакция против съдебния акт, от страна на председателя на КПКОНПИ Пламен Георгиев, пък веднага активира грантово зависимия Съюз на съдиите в България, който „защити“ в нарочно писмо съдия Енчева и дори нагло сезира съдийската колегия на ВСС с искане да се опазят съдиите от „медийните кампании“, които си позволявали да изобличават подобни скандални по своята същност произнасяния по дела.  

Пълната симбиоза на олигархичното задкулисие обаче лъсна отново с пълния си блясък вчера, когато „Капитал“ публикува обширно интервю не с кого да е, а с българския съдия в Европейския съд – Александър Корнезов, който надълго и нашироко защитава правото на българския съд да отправя преюдициални запитвания и поощрява тази практика, която способствала „за развитие на правото на ЕС и на съдебната практика“. Неоснователно според него също така битувало мнението, че преюдициалното запитване водело до протакане на делото и служело на една от страните в процеса. 

Макар, разбира се, в интервюто да няма и една дума за конкретното преюдициално запитване, ползващо издателя на същия вестник „Капитал“ – подсъдимия олигарх Иво Прокопиев, както и укриващият се в Белград фараон Цветан Василев, то целта на публикацията не буди никакво съмнение – пореден опит за легитимация на скандалното съдебно решение на съдия Катерина Енчева, и то през устатата на действащ съдия в Люксембург. 

Друг е въпросът, дали изобщо е морално европейски съдия, пък бил той и българин, да дава интервю в сайта на подсъдимо лице и да защитава, макар и завоалирано, интересите на същото лице, и как биха погледнали на това колегите му в същия Европейски съд, които ще се произнасят по конкретното преюдициално запитване. Да, може и да не е морално, но пък е родна българска картинка, изобилстваща от зависимости и задкулисни интереси.