Само за няколко дни добри хора преведоха безвъзмездно близо 5200 лева по сметка на виетнамката Тхо, която бе застрашена от раздяла с любимия мъж и първородното си дете заради проблеми с миграционните власти. Дарителите се свързали със семейството и заявили, че не искат средствата да им бъдат върнати след доказване на доходите на жената пред институциите, пише "Борба".

Така със съпруга си Фарук ще бъдат спокойни за известен период от време, тъй като ще разполагат със сумата за отглеждането на своето момченце Зухран. Младите родители са глухонеми и единственият им доход е пенсията на таткото в размер на 140 лв. Живеят в дома на приятел на Фарук, който е предоставил жилището си в железничарския град за тяхно безплатно ползване.

Във вторник сутринта Фарук, Тхо – с бебето на ръце, и тяхната семейна приятелка Жулиета Георгиева от Горна Оряховица пристигнаха в областната дирекция „Миграция“ в старата столица. Родителите представиха извлечение от банковата сметка на младата майка, което доказва наличието на изискваните от държавата доходи в размер на 12 минимални работни заплати – 5000 лв. Тези пари били гарант, че Тхо няма да започне да краде, проси и да се възползва от социални помощи. С помощта на Жулиета, която служеше като преводач на езика на глухонемите, съпрузите отговориха на въпросите от служителите на дирекцията. Тхо ще получи лична карта, даваща й правото да остане легално в България една година. Според закона тя може да доказва тези доходи през следващите 5 години и да отглежда момченцето си в Горна Оряховица. След този период вече може да кандидатства за постоянен статут у нас.

Историята на двамата влюбени трогна хиляди хора, които подадоха ръка на изпадналото в безизходица семейство. Фарук и Тхо отправиха сърдечната си благодарност към всички, станали съпричастни с тяхната съдба. Щастливи са, че остават заедно, и макар семействата им да не са съгласни с брака им, те ще продължават да се борят още по-сплотени с изпитанията на живота. Фарук упорито търси работа и припомни, че е завършил средно специално образование за мебелист в София. Уверен е, че може да се справи с трудовите задължения и има най-големия стимул да го прави – да издържа семейството си. Двойката се надява, че в България ще настъпят други времена, в които дискриминацията заради увреждания ще приключи. За това обаче е нужно държавата да се намеси и най-сетне да поеме отговорност за осигуряването на работни места за хора като тях. Категорични са, че не искат някой да ги съжалява, а да имат шанс да отгледат достойно своето момченце Зухран.