Управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Дечо Дечев сложи картите на масата и разкри как се източва здравеопазването.

Той направи пиперлив коментар във връзка с разкритията, че касата е плаща 7 пъти повече на частните болници за използването на лекарството пеметрексед.

Самият Дечев смята, че терминът "източване" в случая не е най-правилен и използва обяснението - нецелесъобразно изразходване на средстава от НЗОК. По bTV той поясни, че на държавните болници е заплащано 150 лв. за лекарството, а на частни (11 на брой) - 1050. Парадоксът за това се крие в текстове от Закона за обществените поръчки, които Дечев определи като лобистки.

"Касата промени политиката си за начина на заплащане на лекарства. Бюджетът на касата е Х, ако има преразход - той е за сметка на производителите. На всеки от тях ние предоставяме информация колко сме платили за неговия продукт.

Давайки тази информация, един от производители обяви, че броят опаковки, продадени на дистрибутор, съвпада с този брой на касата, но като сума има разминавания. Изискани са документи.

Въпреки че продава продукта си на една и съща цена, на практика НЗОК заплаща цени с до 7% по високи. Проверихме в кои болници са отчитали най-висока и кои най-ниска цена. Първите 11 по цена от по-висока към по-ниска са все частни болници", обясни шефът на НЗОК.

Д-р Дечев е категоричен, че депутатите е трябвало да знаят тази пробойна в закона. Наясно е трябвало да бъде и министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. След като случаят вече стана достояние и на медиите, НАП и прокуратурата ще се заявмат с въпроса, стана ясно от думите на д-р Дечев.

"Сега вече депутатите трябва да разберат, без да се сърдят, че тази поправка пряко ощетява бюджета на НЗОК и бездействието на Министерството на здравеопазването за пореден път ощетява всички ни да имаме повече пари  за лекарства", коментира той.

В предаването "Лице в лице" шефът на НЗОК дори разкри имената на всички 11 частни болници, използвали препарата, които е за лечение на онкоболни.

Посочи и държавното лечебно заведение с най-ниска цена - Университетска болница "Свети Иван Рилски", където самият той е работил, преди да влезе в управлението на НЗОК.

Д-р Дечо Дечев не приема възмущението, което имало в средите на частните болници, че биват нападание.

"Частните болници си направиха собствени търговци на едро, т.е входът на болницата преминава винаги през този търговец, който е техен, който е и собственик на фирмата за търговия на едро", обясни още той.

"Няма частно лечебно заведение, за което да не стои друг голям бизнес.Интересите са големи и от този сектор може да се печели", добави шефът на НЗОК.

Д-р Дечо Дечев направи кратък коментар и по друга нашумяла тема - поставянето на стендове.

"В цената на всеки един стенд има част от нея която остава за този, който го прилага", посочи той.

Д-р Дечев потвърди, че се оттегля от ръководството на НЗОК. Смята, че е дошло време да се пенсионира, след като е изпълнил ангажимента си. Отхвърли възможността да поеме Министерството на здравеопазването. И е категоричен - секторът се нужда от млади хора.

"Хората от моето поколение трябва да разберат, че има начало и край", коментира финално Дечев.