През последните няколко месеца в социалните мрежи се появи нова звезда. Тя не е каква да е, а просто едно дърво, което посреща и изпраща шофьорите на автомагистрала „Тракия”. В социалните мрежи ври и кипи със снимки на дървото от 233-тиа километър на аутобана. Ако пътуваме от Бургас към София, няма как да пропуснем този величествен силует.

Огромен дъб, ударен от мълния не един, а два пъти. Тя буквално го е разсякла на две. Но точно заради тази мълния дървото изглежда по този начин. И докато навън е изпепеляваща жега, под широката корона е поне с 10 градуса по-прохладно. И най-вероятно през годините дъбът е подслонявал хора и животни.

И така дъбът, видимо на над сто години, се превръща в атракция за пътуващите по магистралата между Нова и Стара Загора. В Бенковски малцина знаят дъба като “бягащото дърво”. Кореняците обаче го познават в детайли.

„Аз съм на 60 години. Дървото го помня от дете. И беше пак със същата големина, каквато е сега”, разказва Стефан Иванов.
Стърчащ самотно в полето, назад в годините дъбът често се ползвал за ориентир, разказва ловецът Стефан. „Вечер се вижда от километри. Служи за ориентир на някой заблуден като мен”, казва той.

Днес най-известният дъб в малката ни родина се пази от местните земеделци. Тракторите и комбайните го заобикалят. Но вековното дърво е ранено от бурите. А при дъжд оголените му части се пълнят с вода, загниват и стават дом на различни насекоми.
Дали “бяга” от страшна буря, или пък от хората - можем само да спекулираме. Но според WWF най-големият враг на дърветата са хората.

„Ние често ги осакатяваме с нашата незаконна сеч. Експлоатираме дърветата от хиляди години. Довели сме много гори до фази, в които няма как да оцелеят без стопанисване. Но бракониерската сеч продължава да се вихри”, казва Константин Христов, WWF.

Затова от Фонда за дивата природа са изработили безплатно мобилно приложение, с което всеки от нас може да подаде сигнал за незаконна сеч или гора, пострадала от бедствие.

„В горите често нямаме покритие на телефона, затова има опцията “Запази” и когато намерим покритие, можем да пуснем сигнала. А сигналите отиват директно на 112 и ресорните институции”, казват от Фонда.

Колкото до “бягащия” дъб, той вече е местна забележителност. От кметството на Бенковски ще се опитат извикат лесовъди, които да го прегледат и спасят.