Синоптиците дават плаха надежда: Снегът и студът спират преди обед, а после...
Студът и снегът към момента надделяват над топлото, късноесенно-раннозимната обстановка върви към сценарий максимум за снеговалежи. В Средната Дунавска равнина, Плевенския край снежната покривка вече наближава 20 см. Такава прогноза дава meteobalkans.com.
Сняг вали в цялата Западна и Средна Дунавска равнина, снеговалежите обхващат и голяма част от източната подобласт.
Снежната граница в малките часове на 19.11 е по линията Русе, Търговище, Разград
Изглежда Разградските височини и разположеното в близост до Търговище Лилякско плато, което е най-високото в Дунавската равнина с най-висока точка Александров връх – 517 метра, оказват своето влияние, когато студът във височина е в процес на изтъняване, но показва сравнително добра устойчивост, имайки предвид континенталния-антициклонален произход.
Допълнителен заснежаващ фактор са и ниските температури и ледените дни, два поредни, които доста подраниха тази година. А това улеснява снеговалежите.
Обширните Разградски височини, макар и сравнително ниски, около 350-400 метра, оказват възпиращо въздействие върху сравнително плахото затопляне.
На изток към Добруджа изглежда затоплянето от морето се е оказало решаващ фактор, а и старопланинската верига се понижава с наближаването на нос Емине, и затова топлото, което от вчера опитва да пробие от югоизток, попречи на снега.
В Софийското поле все още е скромно откъм снежна покривка, зажаднялата за влага земя бързо поглъща снежинките и към момента има натрупани около 2-3 см.
Очакванията са до спирането на снеговалежа, което се очаква да стане сравнително скоро, до около 10 часа, мароканският циклон, прероден тунизийски, а може би и по-рано, да ги докара до към 5-6 см.
Голямата изненада на тази раннозимна-снежна обстановка е снеговалежът в до скоро топлата долина на Струма.
Топлото уж трябва да пробие по Струма, но в неделния ден нямаше никакви индикации това да се случи. Все пак имаше някакъв топъл полъх, а снежната граница остана до Оранския пролом, който отделя Благоевградското от Симитлийското поле.
Спиране на снеговалежа, слънцето се показва още преди обяд
Някои от регионалните модели дават преди 8 часа сутринта да е спряло да вали, така че няма още много време да трупа.
По-ниското налягане на циклона ще придърпа малко студ, докато се изнесе и ще се появи слаб до умерен северозападен вятър.
Минималната се очаква да е около -1, облачността още преди обяд ще започне да изтънява, и е възможно още преди 10 часа слънце да огрее Софийското поле.
Снегът ще възпре покачването на температурите и ще държи на отрицателни поне до около 10 часа, след това слънцето ще опита да се наложи, но ще остане със зъби и до следобедните часове може да нагрее до около 3 градуса.
По слънчевите места е възможно и да стопи тънката снежна покривка още преди залез.
Във вторник вятърът в Софийското поле ще обърне на югоизточен и ще усили, възможни са и доста силни пориви до около 40 километра в час следобед, очертава се да е по-често облачно.
Най-вероятно ще вдигне леко минималните до около 0
На фона на изтъняване на студа във височина, а следобед ще опита да достигне до 5 градуса. Все пак студът няма да се даде толкова лесно и докато го издуха ще трябва известно време.
Последното обновление на регионалния модел ИКОН, дори дава още по-ранно спиране на валежите.
До 7 часа трябва да е спряло в цяла Западна България, само на север, в крайдунавските низини да вали все още.
Дори и от голяма част от Пловдивското поле да са се изнесли валежните зони от циклона и около обяд да започне разкъсване на облачността.
Накратко бързо и съвсем скоро ще се изнесе циклона, няма изгледи да блокира над страната и да ни наводнява.
А и да не забравяме, че над Западна България почвеното засушаване е екстремно, а на изток от силно до повишено.
Затова може много повече валеж да поеме.
Максималните температури се очаква да са от 0 +2 градуса, за Пловдивското поле изгледите за днес са от умерен до силен югозападен вятър със скорост до 40 километра в час, който ще вдигне максималните до 9-10 градуса.
По Южното Черноморие може да стигне и до 15 градуса, още повече че сега в момента там е 12 градуса, в тъмни късноесенни зори.
Затопляне и ураганни южняци по планините
Макар и температурите по върховете да са отрицателни, са доста по-високи, отколкото вчера вечерта, а и южняците, ураганни на връх Ботев, издават, че затоплянето е налице.
От най-ниските -12 -13 градуса няма и помен, а на връх Ботев е -5 -6 градуса, а на Мусала е -4.
Старопланинският първенец е с ураганни над 120 километра в час пориви на югоизточния вятър, а на Мусала духа с 60 километра в час директно от юг.
Максималните днес за Ботев трябва да са около -3 на фона на силен западен вятър, който обаче на тая височина е студен, въпреки че в ниското обикновено затопля.
Причината за студения западен вятър е, че минава през снега и завлича студ от него.
Най-явният признак на затоплянето в планините е дъждът, който вали на връх Рожен в момента, на 1700 метра, по същото време в Софийското поле все още трупа.
Какво ще е времето по дни и часове може да видите в рубриката на БЛИЦ, в която ви информираме в реално време какви са климатичните условия в страната.
Последвайте ни
0 Коментара: