Скандал навръх 24 май: Сърбия изтри България от историята на Кирил и Методий

В официален репортаж сръбската телевизия премълча историческата роля на българската държава в делото на солунските братя

https://blitz.bg/kultura/skandal-navrah-24-may-sarbiya-iztri-balgariya-ot-istoriyata-na-kiril-i-metodiy_news1085643.html Blitz.bg

Скандален репортаж на сръбската държавна телевизия предизвика остра реакция – навръх 24 май България беше умишлено премълчана като основен двигател в съхраняването на делото на Кирил и Методий и техните ученици.

Сръбската държавна телевизия съзнателно премълча и изтри ключовата роля на българската държава в съхранението и развитието на мисията на солунските братя и техните ученици.
 
Сърбия грубо изопачи историческата истина, като отрече ролята на България в делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, предаде БГНЕС.

В обширен репортаж, придружен с видео, сръбската държавна телевизия съзнателно премълча и изтри ключовата роля на българската държава в съхранението и развитието на мисията на солунските братя. В материала се подчертава, че делото на Кирил и Методий „се отбелязва в Сърбия, Северна Македония, Полша, Чехия, Словакия, Русия и Украйна“, без да се споменава дори с една дума България – държавата, без чиято решаваща подкрепа това дело нямаше да просъществува и да отеква през вековете.

Още по-грубо, в репортажа се казва, че „след смъртта на светите братя делото им е продължено от техните верни ученици Климент и Наум“, но се премълчава, че именно българският княз Борис I ги приема и закриля, осигурява им условия за работа и чрез тяхното дело България се превръща в духовен и книжовен център.

Сръбската позиция напомня за думите на руския президент Владимир Путин преди години: писмеността дойде при нас именно от македонската земя.

***

Историческите факти са безспорни и не подлежат на интерпретации. Заради гоненията във Великоморавия, учениците на Кирил и Методий намират убежище в България. Те полагат основите на Преславската, и Охридската книжовни школи, където започва мащабна просветителска, преводаческа и литературна дейност на старобългарски език.

Именно в България се създава кирилицата – писмеността, която днес ползват Сърбия и редица други славянски народи. Създадена от учениците на Кирил и Методий – Климент, Наум, Ангеларий и техните последователи – кирилицата изиграва роля не само за просветата, но и за културната и духовната идентичност на половин Европа.

България е първата държава, която не само въвежда старобългарския език като официален богослужебен и държавен език, но и го разпространява извън своите граници.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
8 Коментара
ЕС
преди 1 година

България да спре РУСКАТА газ за сърбия. Какво ще говорят тогава? Само блиц ще защитават анти българските интереси. Скапани рубладжии! Може да ме изтриете както правите.

Откажи
ЕС
преди 1 година

България върви напред. Отиваме в сърцето на Европа ! Сърбия и Македония ни завиждат. Бъдете горди, че ще ни дишат прахта.

Откажи
A/.T.И.Л
преди 1 година

СЪРБИЯ в Реални Граници: Белградски ПАШАЛЪК !

Откажи
A/.T.И.Л
преди 1 година

РУСИЯ Научи Сърбите да Бият и Убивaт БЪЛГАРИ, Като на Волга, Крим и КАВКАЗ !

Откажи
A/.T.И.Л
преди 1 година

БЪЛГАРИНА Владо Черноземски Пръсна ЧЕPЕПА на Сръбския Крал, Следва Путин Руския ПAРЦАЛ https://www.vbox7.com/play:1f8b99a2

Откажи
A/.T.И.Л
преди 1 година

СЪРБИ ! Малко ви Клаха Братята ХОРВАТИ в Ясеновац и Чаплинна ! http://vbox7.com/play:c08163ae Българите ще ви ДОВЪРШИМ ! ЯСЕНОВАЦ се Провеждаха Състезания за Бързо И3КОЛВАНЕ на Сърби Със СЪРБОСЕК ! ХЪРВАТСКИЯ Студент по Право Петар Брзица Провъзгласен за Крал на Клането на Сърби Србоклана. Успял да ЗАКОЛИ 1360 Сърби в Един Ден Със СЪРБОСЕК !

Откажи
Забра
преди 1 година

и московия......

Откажи