Скопие декларира като свой основен външнополитически приоритет присъединяването си към Европейското семейство на ценности и правила. Това припомнят от Министерството на външните работи (МВнР) в своя позиция във връзка с "продължаващите изказвания на представители на Република Северна Македония, поставящи под съмнение принципа pacta sunt servanda".

Това предполага стриктно придържане към добре известните поети ангажименти, посочват от външното ни министерство и добавят, че процесът на европейска интеграция се основава на собствените заслуги и не допуска посредничество между Европейския съюз (ЕС) и страна-кандидат. Единствената гаранция за успех е изпълнението на установените критерии и условия, се посочва в позицията.

В телевизионно интервю премиерът на Република Северна Македония (РСМ) Християн Мицкоски заяви, че премиерът на Унгария Виктор Орбан е предложил да домакинства среща между България и РСМ, „за да се види дали могат да бъдат приближени позициите”, за да може Северна Македония да започне преговори с ЕС.

„Нека Европейският съюз да бъде арбитър, председателят на ЕС ни кани в Будапеща, за да решим всички въпроси предварително, не на етапи, да няма повече пречки и процесът (на евроинтеграция на Северна Македония) да не се билатерализира.

Да започнем веднага. Не съм в тази история само за да участвам, а за да завърша с успех.

Това е същността на целия този процес. Същността не е да се променя конституцията до следващото препятствие след 6 месеца. Това не е процес, който ще започне сега и ще приключи следващата седмица. Трябва да ги разрешим (проблемите) сега.

Ако имаме обективни пречки (по време на преговорите с ЕС), това може да ни направи по-добри, но субективните проблеми, двустранната политика е проблем“, заяви Мицкоски. 

Според него преговорната рамка, в която като условие за начало на преговорите на Северна Македония с ЕС е вписано включването на българите в страната в основния закон, не е договор, а в Договора за приятелство и добросъседство с България не е записано, че конституцията трябва да се променя.

В интервюто Мицкоски заяви, че представителите на Европейския съюз (ЕС), с които е разговарял в Брюксел, са му казали, че са подкрепили преговорната рамка, защото бившият президент на Република Северна Македония Стево Пендаровски и бившият премиер Димитър Ковачевски са ги убедили, че ще осигурят необходимото мнозинство, за да бъдат вписани българите в конституцията на страната.

Миналата седмица постоянните представители в ЕС взеха решение Албания да бъде отделена от Северна Македония по пътя за присъединяване към ЕС, като първият клъстер от преговорите ще бъде отворен официално на 15 октомври.

Европейската комисия обяви, че очаква началото на преговорите за разширяване възможно най-скоро с Албания, както и със Северна Македония, след като бъдат изпълнени изискванията, одобрени от Съвета на ЕС.

Няколко дни по-рано председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова Република Северна Македония да спазва поетите задължения, да прилага правно обвързващите споразумения и да продължи с решимост реформите по пътя към ЕС. Той написа това послание в социалната мрежа "Екс" след закрита среща с премиера на РСМ Християн Мицкоски.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!