На 86-годишна възраст почина Георги Карауланов – легендарният строител на едни от най-емблематичните заводи и предприятия по времето на социализма, пише "Труд".

Карата, както го наричаха всички, беше Герой на социалистическия труд – звание, което преди 1989-а се даваше само на най-заслужилите, а те бяха малцина. Новината за неговата кончина съобщи във фейсбук социологът проф. Георги Фотев, който е бил близък с бригадира и е работил при него. Точно комунистът Карауланов спасява бъдещият голям български учен от тоталитарната машина в онези години.

Постът на професора е изключително емоционален и разказва за Човека Карауланов, за неговия морал и качества.

 

Георги Карауланов е роден на 4 декември 1933 г. в Средец в полите на Страджа планина. Той е строител-монтажник и е един от най-прославените герои на социалистическия труд (1969 г.).

Участвал е в строителството и градежа на Азотноторовия завод в Димитровград, „Марица изток“, „Кремиковци“, заводите в Троян и Ловеч, зала „Фестивална“, покритите тенис кортове в Борисовата градина, радио „София“, 25-етажния Дом на профсъюзите (сега КНСБ) на столичния площад „Македония“. През 1974 г. става секретар на ЦС на българските профсъюзи.

От 1972 до 1974 г. е директор на Завода за метални конструкции. През 1974 г. е избран за секретар на Централния съюз на българските профсъюзи. Остава на този пост до 1990 г. Бил е члена на ЦК на БКП (1977-1990). Издава четири книги: „Кръвна група“, „Зърно и плява“, „Чаша носталгия“ и „Пълно за празно“. Награждаван е с много ордени и медали.