Скрита камера показа нечовешката експлоатация на нашенците в немските кланици ВИДЕО
Филм на телевизия САТ1 разкри ужасяващия живот и нечовешки условия на работа на сънародниците ни
Ниски заплати, мизерни условия на живот, проституция. Изключение ли е, или правило е това в живот на българите в Германия - коментар екипът ни потърси от Тома Розов, който преди години е работил в една от големите кланици в страната. Днес той е общински съветник от ХДС.
- Вас какво най-много ви фрапира в този случай?
- Това, което ме фрапира мен е, че в наближаващата 2022 г фирмата отново е ангажирана с този проблем с персонал, с работните часове, с експлоатирането на работниците от Източна Европа – включая нашите сънародници, но и румънци, поляци и т.н. Не за първи път се случва в тази фирма.
Немските телевизии реагират доста остро срещу собственика на фирмата, но явно няма да се подобри положението. Разочарован съм от това, което виждам, от отношението, което се показва към журналистика, към работното време. Да, наближават празници, всички фирми имат нужда от допълнително работно време, но трябва да бъде заплатено по закон.
- Показани са ужасни условия на труд в германска кланица – правило ли е това обаче или изключение в Германия?
- Като цяло в кланиците работата не е никак лесна. Аз също съм започнал в кланица през 2010 година. Почти в цял свят в кланиците нещата не са както трябва. Това е тежък физически труд. Това, което видях във филма, е потресаващо. Условията са потресаващи!
- В тази кланица, в която вие сте работили, там какви бяха условията?
- Имаше проблем с жилищата. Живели сме и по 5 и по 6 човека в апартамент, в спално помещение по двама-трима, но с течение на времето повечето се ориентираха. Наеха си самостоятелни жилища и проблемът в голяма степен е разрешен.
- Кои са основните нарушения, когато става дума за подобен тип експлоатация на българи?
- Като цяло работата е трудна. Най-важното е да заплатена. Тази работа трябва да се свърши – дали от българи, дали от германци, румънци, граждани на Източна Европа. Не мисля, че в строителството е по-лека работата. Трудът трябва да бъде заплатен.
- Във филма се говори за модерно робство – това ли е действително този случай. Има ли модерно робство в Германия?
- Не бих казал. Това, че има изключения в определени фирми – да, може би. Но модерно робство няма. Това, което мога да кажа на хората, които искат да дойдат в Германия – много е важно, при подписването на договора за работа, да четат много внимателно какво подписват. Това важи за всичко. Не само за работата, и за квартирите и всичко.
- Една част от българите, които заминават за Германия допускам, че не говорят немски. Разбират ли те договорите, които подписват?
- По-голямата част наистина не говорят немски. Дори и тези, които остават 2-3 години, те живеят в една затворена среда, контактуват само с българи, работят и живеят само със свои съграждани. Но има отговорници, които говорят добре немски и немци, които добре говорят български. Така, че договорът трябва да бъде обяснен, така че човекът да разбере какво подписва.
- Вие познавате много българи в Германия. Защо се съгласяват да работят при тези условия?
- Явно ситуацията в България е твърде тежка и на хората им е дошло до гуша и предпочитат да се подлагат с едно наум, че ще изкарат малко повече средства.
- Това е най-голямата фабрика за месо в Германия – какви са реакциите в страната след разследването? Ще има ли наказани?
- Това се случва не за първи път и наистина самите немски граждани, обществото не гледат с добро око на тази фирма.
- Вие работите като координатор на смяна във фабрика за преработка на картофи. Във вашето предприятие случвало ли се е подобно нещо?
- Не, никога.
- А натиск от ръководството усещали ли сте?
- Стараем се, в началото, в периода пред 5-6 години имаше натиск, но като цяло жилищният проблем беше по-голям от работния.
- Вие сте общински съветник в община Вилдесхаузен. Смятате ли, че политиците ще вземат този казус присърце?
- Надявам се след този филм да има реакция. Има нов канцлер. Измина време между правителства и се надявам на хората да бъде помогнато.
Последвайте ни
14 Коментара: