След карнавала на остров Сен Маартен можеш да съгрешаваш цяла година
Магдалена Гигова е дългогодишен журналист и неспасяем пътешественик. Написала е пет книги и е издала още шест в съавторство. В момента е водеща на предаването “Покана за пътуване” по програма “Христо Ботев” на БНР, което се излъчва всяка неделя от 18,30 часа. Също така е автор и водещ на предаването “Дромомания” по здравната телевизия Code Health - всяка събота от 17 часа. Тя публикува пътеписите си в своя сайт www.dromomania.bg
От рубриката “Виртуално пътуване” на вестник“ Над 55” ще научавате за интересни места по света и как да пътувате по-евтино и безопасно.
Сен Мартен-Сен Маартен е най-малкият остров в света, поделен между две държави.
В нидерландската част живеят 45 000 души, във френската - 36 000, а общо националностите там са над 80. Но като цяло е най-облагороденият и подреден остров на Антилите. Двете общности си имат по един карнавал. Французите се веселят в края на Великия пост, а холандските поданици празнуват рождения ден на краля - 27 април, цели 17 дни. Като накрая шестват по улицата с чучелото на сламения крал Момо, който поема върху себе си всички простъпки и лош късмет. И от следващия ден спокойно можеш да си съгрешаваш отново цяла година.
В “нидерландската” столица Филипсбург долепените една до друга кокетни къщички напомнят добре поддържано холандско селце с карибско настроение от палми и тропически цветя. Тесните пъстри фасади са чучнати над идеално поддържани магазини. Е, тук е царството на безмитния алъш-вериш. Особено стръвни са американските пасажери на огромните круизни кораби. Представете си 7000 пощръклели от мания за пазаруване люде
Словосъчетанието “евтин диамант” не е синоним на “дървено желязо”. Оказва се, че на земята има място, където най-искрящите скъпоценни камъни са на цени, в пъти по-ниски, отколкото на борсите в Антверпен, Амстердам и Тел Авив. Дори хич да не ви влече пазаруването, прилепчиво е, да знаете.
Още щом стъпите на кея в Сен Маартен, в очите бодат огромни транспаранти “Добре дошли, пасажери от еди-кой си кораб”.
За местните търговци най-ценната информация е разписанието на круизните параходи, от които се изсипват хиляди ходещи портмонета. Друг надпис, пред който никой не остава равнодушен, краси почти всеки дюкян - “1 карат син диамант $ 599”. Цената е направо скандална. Още повече че камъкът се продава с всички салтанати - международно признат сертификат и гаранционна карта. Сякаш някой ще се върне 12 000 км да прави рекламация, ако елмазът му не е достатъчно чист. И озверели от желание за притежание, туристите опустошават бижутериите с цени, “погалени” от пълната липса на каквото и да било данъчно облагане.
Най-завладяващи въображението са карибските топази. Те се срещат само в този край от планетата и невероятните им цветове подхождат напълно на пъстрата природа наоколо. Камъните преливат в сияещ електрик и пурпур.
Отвори ли ви се подобен случай, не се стискайте! Това е инвестиция в благополучието ви. Ако се вярва на местните, карибският топаз носи богатство на притежателя си. Камъкът е доста твърд и реже стъкло, също като диаманта. Но държите ли го непрестанно на слънце, цветовете му може да избледнеят.
Карибските шамани се кълнат, че топазът облекчава пристъпите на астма, ако се носи обкован в сребро на шията. Помага при епилепсия, заболявания на черния дроб и жлъчката, екзема, смъква кръвното.
Лековито е постоянното му носене при парализа, анемия, безсъние, артрит, костни възпаления или счупвания, болежки на гръбначния стълб, ставите и кръста. Карибският топаз обостря вкусовите усещания. При хронични заболявания повишава ефективността на другите методи на лечение.
Оказва се, че има и мистични свойства. Този камък на вътрешното просветление шаманите използват като защита срещу зли очи. Предпазва от измами, придава красота на жените и разсъдливост на мъжете.
Дори за онзи, дето не го блазнят “дрънкулки”, на Сен Маартен пак ще се намери изкушение - пури на смешни (за качеството) цени. В кокетни работилнички около пристанището диплят листа тютюн и нареждат продукцията си в дървени кутии пред очите на купувачите. Митовете за 16-годишни мулатки, които свиват пури на гъвкавите си бедра, се оказват рекламен трик - те само бастисват материала.
За изработването на една добра cigar са необходими над 340 манипулации, които се усъвършенстват цял живот. Така че колкото по-стара е жената с тютюна в ръце, толкова по-качествена е работата й. Девойката може да стои пред магазина в сластна поза, но в задната стаичка баба й прави истинските пури.
А традицията повелява само дами да докосват нежния материал и докато работят, да им четат любовни стихове. За пред туристите, разбира се.
На пипане листата са меки като най-фина кожа, но неизмеримо по-крехки. Мълви се, че 80 на сто от “истинските кубински пури”, които в САЩ се продават по 800 долара парчето, са произведени на Карибите. Емигранти от острова на Фидел си донесли семена, ноу-хау и машини, досущ като онези, с които се правят легендарните кубински пури. Намерили карибска почва със същата киселинност и... ментетата дублират качествата на оригинала.
Що се отнася до рома, тук го джуркат от какво ли не, включително манго и кокос. В декоративните бутилки плуват и някакви странни треви. Според карибците помагат за всичко - от мазоли до маясъл. На Сен Маартен националното питие е ликьорът “Гуавабери” от рядка ягода, която расте на дърво с розови цветове.
Магдалена ГИГОВА