Слънцето изригна мощно, спряха радиокомуникациите!
В групата слънчеви петна 3559 (N28W86) в рентгеновия диапазон е регистрирано изригване M6.8 с продължителност 61 минути
Мощно слънчево изригване от клас М предизвика сериозни смущения в късовълновите радиокомуникации, съобщиха Хелиогеофизичната служба на Института по приложна геофизика на Русия и Обсерваторията на НАСА за слънчева динамика, предава "Телеграф".
"Изригването е регистрирано в 6.38 часа българско време. В групата слънчеви петна 3559 (N28W86) в рентгеновия диапазон е регистрирано изригване M6.8 с продължителност 61 минути. От изригването е регистрирано нахлуване на протонни потоци в широк диапазон от енергии в околоземното пространство", съобщават от двете институции. Уточнява се, че това явление е довело до прекъсване на късовълновите радиокомуникации.
Това е второ изригване в рамките на няколко часа, кто преди това е регистрирано изригване в 03:40 ч. българско време, което е продължило 28 минути.
Слънчевите изригвания от клас M са втората категория мощност след изригванията от клас X. Такива явления причиняват ниски до умерени радиосмущения в тази част от планетата, където е ден.
Миналият декември Слънцето преживя най-силното си изригване за последните шест години. Такива изригвания са последвани от магнитни бури.
Експертите очакват и радиационна буря от клас S1 или по-силна през следващите часове.
Такива бури представляват риск за астронавтите и сателитите в орбита, тъй като могат да доведат до повишено излагане на радиация и потенциални щети на чувствително електронно оборудване.
Появата на това слънчево изригване е в съответствие с настоящата тенденция за увеличаване на слънчевата активност. С наближаването на прогнозирания слънчев максимум през 2025 г., част от 11-годишния слънчев цикъл, събития като тези се очаква да станат по-чести.
Докато слънчевите изригвания и свързаните с тях явления като изхвърляне на коронална маса могат да доведат до зашеметяващи полярни сияния и други визуални зрелища, те също така ни напомнят за необходимостта от бдителност при наблюдение на космическото време и потенциалните му въздействия върху технологиите и човешките дейности както в Космоса, така и на Земята.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: