Смартфонна любов! Изчезнаха предметите, вдъхновили поетите
Или как "ключе от пощенска кутия" на Любомир Левчев отиде в историята
Едва ли има човек, който да не затананика прочутата строфа от песента на Васил Найденов „телефон все ни свързва, телефон ни дели”. Днес обаче пластмасовата кутия е заменена от смартфони, по които хвърчат не само звукови, но и видео флуиди. Младите гледат на тези песни като на екзотика и ги пеят с по-малко разбиране, отколкото парчетата на Криско и Ицо Хазарта.
И ако за нашите майки голямата мечта е била „да бъда утре в 5 във белоснежна рокля пред пети райсъвет”, а за бабите ни - „как светнал младоженческият род, когато те извели на хармана”, то за тийнейджърките „моето парти е в Дубай”. На брака на старите младите противопоставят друга житейска радост - фукането с „гъзарийките от мола”.
Оказва се, че само за десетина години символите и предметите, вдъхновили Любомир Левчев, Михаил Белчев, Александър Петров, Павел Матев и възпети от Щурците, Сигнал, Васко Кеца, Тангра, звучат ретро.
Новите музикални идоли и стихоплетците, които редят строфите им, имат други герои. Философията им е простичка: „омръзна ми, човече, от филмирани таблетки и от времето, когато гледах порно на касетки”.
Те отсичат „няма вече Дядо Мраз, търся си кола на газ”, докато техните връстници от миналото тананикаха в междучасието „с тебешири и със весел глас пее всеки от нас”.
Най-брутални в новите метафори са младите, когато посвещават стихове на жени, полицаи и секс символи. Докато Щурците пеят „момичето със син балон е влюбено в Ален Делон”, лирическата героиня на DJ Цеци Лудата глава декларира: „със Косъма мечтая по тъмно да играя”. Последният милиционер на Кирил Маричков е романтик и „над Омир слънчево ридае”, а за Криско екзистенциалният проблем е: „Куките ни джобеха, не знам защо не спираха”.
"Най-яката съм аз в града, даскалото цяло е по мене полудяло! Няма такъв храм, няма такива очи и с уникалните си форми плеймейтките разби", пеят Азис и Теди Александрова. Далеч по-скромни в призивите си за внимание са изпълнителите от по-старото поколение. В близкото минало жената промотираше себе си с повече метафори, отколкото с буквални похвали. Пример за това е Силвия Кацарова, която изпя: „Огън от любов ще запаля аз сама и да изгоря, не ме е страх”.
Днешните героини са по-смели и в претенциите си. "Ще съм твоето Бакарди, ще съм твойто частно парти. Ще съм твоят остров Бали, ще съм Гучи и Кавали, ще съм твоя милион в евра", пеят Фики и Галена.
Стандартът преди четвърт век се измерваше в друго. „Кореком”, „Кореком”, ти вмъкна се във всеки дом. „Кореком” разказваха в песни актьорите от НЛО. За младите обаче въжделенията им по прочутите магазини за вносни стоки са истинска енигма. Точно толкова необясними са и думите: „аз не купих визон на любимата, но дано тя ми носи „БТ”, пак на култовите Велко Кънев, Павел Поппандов, Георги Мамалев. Младите едва ли помнят времената, когато на дамите с визонени палта в градския транспорт или по улиците се гледаше със завист.
Новите герои не са хазяйката, която идва рано, „с виенска кифла и каничка кафе” и вместо да попита за наема, се усмихва с думите: „спахте ли добре”, а наперените феминистки. Те отсичат: "Няма с мене да преспиш. Хващай друга или заминавай покемони да ловиш” и карат дори и най-разкрепостените баби и дядовци да се прекръстят.
Последвайте ни
0 Коментара: