В Прокуратурата са се развили пет сюжетни линии за БНР, тя не може да решава проблемите на радиото. Това каза главният прокурор Сотир Цацаров по време на изслушването му във Временната анектна комисия за БНР във връзка с проблемите на националното радио, съобщава „Фокус“.

"В прокуратурата са се развили пет сюжетни линии и материали", обясни Цацаров.

"Правя предварителна уговорка, с която трябва да кажа, че с това, което се занимава Прокуратурата по всяка от тези сюжетни линии, са развити в медиите, се проверява дали е извършено престъпление и налице ли са основания за привличане към наказателна отговорност на определени лица", допълни още Цацаров.



Той посочи, че Прокуратурата не може да решава проблемите на радиото. "Това е от компетентността от ръководствата на медиите, на СЕМ и на много други органи, включително и на вас. Това, с което ние се занимаваме, е това дали е налице извършено престъпление.

Предварително ще направя уговорката, че всички факти и обстоятелства ще бъдат съобщени след съответно разрешение от наблюдаващия прокурор", заяви Цацаров и посочи, че разполага с такива писмени разрешения.

"Първата сюжетна линия касае така нареченото спиране на радиото и по-специално на програма "Хоризонт", обясни още Цацаров.

Той припомни, че за това е била разпоредена от негова страна проверка. "Проверката бе заложена от ДАНС, извършена е също така чрез изискване на документи от КРС и от СЕМ.



След приключването на проверката бяха оповестени резултатите от нея. Те показаха, че за дата 13 септември, когато радиото е спряло своето излъчване, действително е съществувал план за профилактика, само че той е обхващал само три предавателя. Тези предаватели са в Белоградчик, Ивайловград и Тръщеник", обясни още Цацаров.

По думите му това не е следвало да се отрази на излъчването на "Хоризонт" в цялата страна. "Необходимост от профилактика не е имало", допълни още той.

"Реално предметът на доказване тук е както тези факти, те се потвърждават от събраните доказателства, така и търсенето на причини. Т.е. защо се е наложило това спиране, кое е предизвикало спирането, въпреки пълната техническа възможност предаване да има", обясни Цацаров.



Той уточни, че са разпитани множество лица в качеството на свидетели, включително и длъжностни лица. Главният прокурор уточни, че са две основните версии за спирането на излъчване на БНР - едната на Пламен Костов, а другата на генералния директор на БНР.

Той обобщи, че първата версия спирането на радиото е извършено със знанието на генералния директор на БНР, при наличието на отправени служебни нареждания от него към директора на дирекция "Техника".

Цацаров заяви, че показанията на генералният директор гласят, че той не е казвал, че е нареждал спирането на програмата. Главният прокурор уточни, че предстои да се използват възможностите на Закона за електронните съобщения с оглед проверката за налични обаждания, тъй директорът на дирекция "Техника" съвсем ясно посочва часовете на разговор.



Главният прокурор поясни, че предстои очна ставка между двамата с оглед на разминаванията между показанията им. "Втората сюжетна линия касае проверка на Софийска районна прокуратура. На 19 септември СЕМ провежда заседание. Това заседание беше широко отразявано.

Стана ясно от медиите, че СЕМ ще сигнализира прокуратурата. На 25 септември получихме сигнал от СЕМ. На практика сигналът представлява едно кратко писмо, с което ни изпращат протокол от проведеното обсъждане и ни сигнализират за две евентуални насоки", каза Цацаров.

По думите му тези насоки съдържат данни за принуда от генералния директор върху определени журналисти, а втората спрямо генералния директор от неизвестни лица.

"Тук се очертават две групи свидетели. Първата група те твърдят, че случилото се в периода 9 септември до 13 септември на практика са действия, които са били насочени към сваляне на журналиста Силвия Великова от ефир, за да не може тя да отразява и коментира протестите по повод процедурата за избор на главен прокурор, да не води предаването "Преди всички" на 13 септември", обясни Цацаров.



"Втората група лица, от които са снети обяснения, най-общо, ако мога да представя тяхната позиция, тя е тази, която се съдържа в обясненията на генералния директор", допълни още Цацаров.

Във връзка с останалите сюжетни линии, главният прокурор коментира: "На 26 септември постъпва сигнал в ДАНС от генералния директор на радиото, в който той излага данни за нарушения, свързани с бюджет, обществени поръчки и договори, които са констатирани от него.

Най-общо казано става дума за просрочени финансови задължения, за необезепечени договори", допълни Цацаров. По думите му на базата на този сигнал ДАНС оформя справка, в която изрично се посочва, че сигналът и всичко твърдяно в него не е подложено на проверка. "Тази справка е изпратена на прокуратурата и сигналът сега е изпратен на Софийска градска прокуратура.

По това не мога да кажа абсолютно никакви факти, тъй като има сигнал, който съдържа твърдения, заедно с приложения към него", допълни Цацаров и уточни, че това е пристигнало в СГС вчера.

"Четвъртата сюжетна линия в радиото не е свързана с принуда или длъжностни престъпления.

На 23 септември 2019 г. в 4-то РУ на СДВР се е явил журналист от радиото, който е дал свидетелски показания, че на 20 септември в сградата на радиото му е причинена лека телесна повреда, която се изразява в травма на шията, като деянието е извършено по хулигански подбуди", допълни още Цацаров.

"До момента са разпитани трима свидетели. Единият от тях е пострадалият, който потвърждава своята версия. Другите двама са въпросните редактори, които потвърждават наличието на спор и според тях нищо повече от нормално избутване в резултат на този спор.

Най-сетне разпитана е и г-жа Даниела Късовска, която по това време е била заместник на ръководителя на програма "Хоризонт", която описва наличието на конфликт и опит хората да бъдат разтървани. Назначена е съдебно-медицинска експертиза", допълни главният прокурор и обясни, че предстоят разпити и на други свидетели.

Цацаров се спря и на петата сюжетна линия. "Ако правилно съм схванал думите на генералния директор на радиото той обясни, че е предотвратен втори опит за спиране на радиото. Последователността на събитията тук е следната.

Ръководството на радиото е получило писмо, че на 4 октомври ще бъде извършена профилактика на "Копитото" от 9 до 17.00 ч.", обясни Цацаров. Той уточни, че профилактиката е абсолютно планова и Прокуратурата е изискала от НУРТС и той е изпратил графика на тази профилактика.

"Тя по никакъв начин не е могла да засегне излъчването на програма "Хоризонт", посочи още главният прокурор.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ