Отстраняването на кърлеж трябва да се свързано, по мое мнение, с взимане на антибиотик. След консултация с лекар препоръчвам за възрастни – тетрациклиновата група на антибиотиците, а за деца – макролиди. Еднократни дози. Това каза проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, цитиран от "Фокус".
„В момента на сваляне на кърлежите са достатъчни една или две таблетки. Да се наблюдават симптомите вече е много късно, защото появят ли се те, вече трябва да започне лечение“, каза проф. Кантарджиев. По думите му ако един кърлеж е отстранен след по-малко от 12 часа след ухапването, е много малко вероятно да предаде някакво заболяване.

„Проблемът в големите градове е, че в парковете, в които има кърлежи и бездомни кучета, около 30% от кърлежите, по данни Националният център по заразни и паразитни болести, носят някакви причинители на заболявания, които се предават при ухапване“, посочи той. По думите му тези болести са ерлихиозата, анаплазмозата, лаймската болест и марсилската треска.

„Симптомите обикновено са появата на петното еритема хроникум мигранс при лаймската болест. Едно петно, което расте, то е с размер на стотинка, размер на левче, размер на два лева - 10-15 см петно, което е със светъл център и червена периферия“, посочи той.

Според него за марсилската или средиземноморска треска симптомите са едно черно петно на мястото на ухапването на кърлежа и повишаване на температурата и треска. „До там не бива да се стига, ако се взимат навреме антибиотици“, коментира той.