"Националната агенция за приходите (НАП) проверява различни търговски обекти в столицата и страната. Целта на контролните действия е да се установи спазва ли се данъчното и осигурителното законодателство, както и прилага ли се режимът на задължително предварително деклариране на стоки с висок фискален риск, който влезе в сила от 03 януари 2024 г.

Проверките се осъществяват съвместно с Агенция „Митници“ и БАБХ" - това съобщиха от НАП по повод появилата се по-рано днес информация, че данъчни и други служби влязоха в австрийските BILLA и OMV.

"От началото на годината до 9 януари електронната система на НАП е издала близо 5200 уникални номера на превозвачи, които са спазили изискванията и са подали информация в приходната агенция за превоз на стоки с висок фискален риск.

След направен анализ на декларираните данни, НАП поетапно проверява различни търговски обекти – големи хранителни вериги, бензиностанции и други на територията на цялата страна.

Фискалните инспектори следят продажбата на стоки с висок фискален риск като месо, мляко, плодове, зеленчуци, олио, захар, горива и други във връзка с прилагането на задължителното предварително деклариране, което е в сила от 3 януари", поясниха от НСП.

"Проверките са регулярни и няма нищо необичайно или тенденциозно в тях. Те не са насочени към конкретни компании.

В рамките на своите правомощия НАП извършва контролни действия с цел да установи спазва ли се данъчното и осигурителното законодателство и въведения нов режим за предварително деклариране", заяви  Румен Спецов - изпълнителен директор на НАП. 

Натиск не се оказва. Текат проверки сигурно в още 500, 600 и дори 700 фирми в страната в момента. Снимали сте две австрийски и сте решили да четете повече отколкото има. Това каза финансовият министър Асен Василев по горещата тема.

"Знаете, че във всички хранителни вериги с влизането на обезпечителните мерки, които за са събираемост от 3 януари, на българския пазар има засилено присъствие в абсолютно всички хранителни магазини както и други обекти, където има стоки с висок фискален риск, както и при производителите на такива стоки", посочи министърът.

Запитан как гледа на призива от работодателските организации тези дни - австрийските фирми да бъдат бойкотирани, за да натисне България Австрия така, че да ни пусне в Шенген и за сухоземните граници, Василев смята:

"Това е въпрос на българските потребители, а не към правителството. Бизнесът е свободен да отправя, каквото иска призиви към гражданите. Това, което ние правим и където има диференцирано отношение спрямо Австрия, са проверките на Агенция “Митници", където всички товари от и до там, минават пълният набор от проверки."

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук