Средновековни свещник, лампа и фруктиера изкопаха в Стара Загора

https://blitz.bg/kultura/srednovekovni-sveshtnik-lampa-i-fruktiera-izkopaha-v-stara-zagora_news163857.html Blitz.bg

Мраморен свещник от IV - V в., монети, лампа и съд за плодове откриха археолозите при разкопки на Античната улица в Стара Загора.

Свещникът в основата си е кръгъл и е семпло украсен. До него е намерена малка глинена лампа, характерна за епохата. Вероятно нейното място е било върху отвора на свещника.

И двата аксесоара са открити в опожарена къща. Съвсем близо до находката археолозите са попаднали на две малки купчинки монети от 22 и 16 монети.

Друга изкопана ценност е средновековен керамичен съд от XIII в. Най-вероятно той е донесен от Константинопол. Неговото предназначение било с него да се сервират плодове. /БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай