Станишев със силен коментар за проблема с бежанците и действията на Европа
"Сегашните Дъблински споразумения за бежанците са от 90-те години, когато ЕС е бил в други граници. Те поставят под голям натиск граничните държави, каквато е и България сега, а това не е реалистично и справедливо, каза Станишев.
"Това, което ЕК е предложила, не е достатъчно, не дава балансирани механизми за решаване на проблемите, с които се сблъскваме.
Първо, аз съм внесъл законодателно предложение в което се ограничава времето, през което една държава носи отговорност за един бежанец.
Второ, предлага се вътрешен механизъм за преразпределение при голям поток от хора в една страна. При достигането на 150%, а това е прекалено късно, затова съм предложил да бъде при 100% според формулата, по която се изчислява. Тогава да се включат солидарно другите и да помогнат.
И трето, което съм тредложил, страните от южните граници, като България, Гърция и Италия, да бъдем извадени от този механизъм, защото ние и без това като гранични страни се сблъскваме с тази тежест, и не трябва да ни притискат повече.
Но проблемът няма да изчезне скоро, нужни са цялостни, солидарни мерки от всички страни, а не всяка отделно да се опита да се огради - със стена, с ограда.
И е абсурдно да се каже, че ние няма да приемем нито един бежанец, което е голяма политическа спекулация.
За цялостна и цивилизована политика за това предизвикателство, което справедливо плаши хората, трябва по-силна охрана на границите с общи усилия на Европа. Те вече дават ефект - не може тя да бъде проходима за който и когато си поиска.
Не можем да не помогнем на бежанците от войната, заяви Станишев.
"Разбира се, трябва да помагаме на бежанците - хората от Сирия никой не може да каже, че не са бежанци, всички гледат войната там.
По-добре е ЕС да изнася стабилност и сигурност, отколкото да внася несигурност и проблеми."
За сигурността в България Станишев сподели, че "щом има инциденти с явни проблеми, значи не се справяме много добре. Значи трябват много повече усилия. Пак ви казвам - трябва цялостен европейски подход.
А в Европейския съвет всеки тегли към себе си, като си мисли, че в този несигурен, бурен свят, в който хората се страхуват, всеки ще оцелее в отделната си малка лодка, вместо в общ кораб.
Няма да ни се размине, няма как да се скрием от "нула бежанци". Когато има натиск от огромни човешки маси, трябва да се видят причините и те да се ограничат."
Последвайте ни
0 Коментара: