Старши спасител умили всички, какви ги свърши рано сутринта на плажа в Бургас СНИМКИ
Той е на 38 години и от 8 години е спасител на плажа в Бургас, от 5 – старши спасител
9 часа в събота сутрин – повечето хора още спят или пък пият кафето си, но не и семейството на Жени и Жельо Костадинови, които подготвят малката Лъчизаря за поредната ѝ среща с морето.
Принцесата е само на 3,5 месеца, а вече е закалена като истинска бургазлийка, благодарение на родителите си. И двамата са закърмени с морски преживявания и имат опит сред вълните, където всъщност се и запознават. Историята им повече от вълнуваща и може да засенчи някои романтични филмови сюжети, пише "Флагман".
Жельо е наполовина руснак, коренът му е от далечен Сибир, но откакто се помни, е бургазлия. Той е на 38 години и от 8 години е спасител на плажа в Бургас, от 5 – старши спасител. Благодарение на професията си се е срещал десетки пъти с бурното море и ужасените очи на давещи се хора.
Казва, че всеки път е трудно, че хората не спазват правилата на плажа, а с колегите му често се налага да спорят с туристите. Девизът им звучи като зловещ сарказъм, но пък е от истинския жив живот. Жельо споделя какво си повтарят ежедневно след поредния екшън с плажуващи, а повярвайте, такива изобщо не липсват: „По-добре човек да си тръгне жив и сърдит, отколкото мъртъв.“
Преди три години Жени и Жельо се запознават на плажа покрай голямата им страст – кайтсърфинга. „От първия миг разбрах, че това е жена ми“, усмихва се той, а тя се мъчи да си спомни колко нейни рождени дни са празнували заедно. "Три и аз съм на 33" – усмихва се и Жени.
Младата майка е категорична, че морето калява дъщеря им.
„Няколко пъти я потапяхме и ѝ се отразява много добре. Така свиква с по-студена вода, по този начин не се изнежва в никакъв случай. Това е важно за децата. Едно време и мен са ме калили така – в студена морска вода. Баща ми също е кайтсърфист и може би това е една от причините и аз да се запаля страстно по този спорт.
Жельо също е кален, в Русия бебетата още от малки ги потапят е ледени води. Лъчи беше на 2 месеца, когато я потопихме за първи път. В голямата жега миналата седмица само морето я спаси“, споделя младата майка.
Жени добавя, че и техни приятели правят същото с бебенцето си. Тя не разбира защо родителите се страхуват да водят бебета да плажа.
„Мажа я с 50 фактор слънцезащита, идваме рано сутринта, тя влиза в морето с баща си за минута-две, а през останалото време е с мен под сянката. От 8 до 11 часа няма никакъв проблем, а по този начин детето не се изнежва, набавя си и естествен витамин D”, добавя Жени.
Жени, Лъчизаря и Жельо
Къде е по-трудно да се научиш да плуваш – в морето или в басейн?
„В морето водата е с по-голяма плътност и по-лесно се плава, а в басейна няма опасностите на морето – няма вълнение и течение и това помага за безопасно трениране“, казва старшият спасител от Бургас.
„В развитите държави навсякъде хората, които могат да плуват, са над 80-90%. В България този процент е поне два пъти по-малко, при положение че при нас има страшно много водоеми от всякакъв тип – реки, езера, море.
Хората имат много ниска плувателна култура. Един човек, който може да плува, спасява най-малко своя живот и може през живота си да спаси още един, например“, казва Жельо и добавя, че може би половината от хората, които дори живеят на морето у нас, не могат да плуват.
Жельо е категоричен, че най-големият проблем е, че хората не гледат флага на плажа, не знаят и значението му.
„Всеки един, който се опитваме да извадим от водата, се прави на ударен. Много от хората дори не знаят, че като отидат на охраняем плаж, там има правила. Смятат, че могат да си правят, каквото искат. Когато плажът е охраняем, трябва да се съобразяват“, казва обаче Жельо,
Постоянно родителите пускали децата си на червен флаг във вълните, а влизането в морето тогава е абсолютно забранено.
Как убеждавате такива хора?
„Освен с думи, нямаме други методи, затова може би е добра идея да има плажна полиция. Нямаме други средства за въздействие върху хората, освен думи. Нямаме правомощия да ги арестуваме или да ги наказваме по някакъв начин. Можем да известим службите и това се случва всеки ден, когато морето е лошо. Налага се конфронтация с хората, за да спасим животите им“, казва Жельо.
Жельо и малката Лъчи, която всеки момент ще бъде потопена в морето
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
12 Коментара: