С 22 престъпления по-малко на ден отчитат органите на реда от началото на 2021 година до края на месец май спрямо същия период на миналата година. Общият им брой през тези 5 месеца са 29 249, а през 2020 г. са били над 32 хил. Това става ясно от месечните статистики на Министерството на вътрешните работи, публикувани на сайта на ведомството, пише Монитор.

Освен по-малкото бандитски набези, регистрирани от полицията, друга позитивна тенденция е по-голямата им разкриваемост. През 2020 г. процентът на разкрити престъпления е бил 29%, а през първите 5 месеца на 2021 г. те са скочили на 31,6%.

Според разследващи това се дължи на тенденциозното подобряване на работата на Министерството на вътрешните работи по линия противодействие на престъпността.

През май, който е последният отчетен месец, са разкрити 1615 престъпления, или 29,1% от регистрираните. Разкрити са и 1388 престъпления от минали периоди и са установени общо 1588 бандита. Най-висока е разкриваемостта на територията на областите Търговище, Габрово, Добрич, Русе и Смолян. Най-ниска е в Стара Загора, София-град, Варна, Видин и Плевен.

Коефициентът на престъпност за страната, или брой престъпления на 100 хил. души, е 80,1.

Традиционно най-голям процент от описаните престъпления заемат кражбите. Те са около една четвърт от общия брой на бандитските прояви - общо 1411 за месец май.

Те включват всички видове набези от апаши - от джебчийски до домови. За 5-месечния период пък са 9729, с 2500 по-малко от 2020 г. През годините тенденцията е кражбите да намаляват значително,а разкриваемостта да расте.

През май тя е 25%. През първите пет месеца на тази година пък полицаите са разкрили 36,21% от набезите - с близо 4% повече от миналата година. Най-усилено апашите са действали през месец януари, става ясно от статистиката на Главна дирекция „Национална полиция“.

Традиционно през летните месеци се очаква лек ръст на домовите кражби, тъй като голяма част от хората пътуват и оставят домовете си без надзор. Те продължават да заемат сериозен дял в престъпната дейност, въпреки че тези престъпления са намалели заради пандемията. Техният брой от началото на годината до края на месец май е малко над 1700.

Очаква се и ръст на джебчийските кражби, като апашите ще се концентрират основно в морските ни курорти През останалото време на годината те са сведени до минимум - от началото на годината до края на месец май те са били 229 на територията на цялата страна, а през миналата - 337.

Този вид кражби обикновено настъпват на територията на столицата и в по-големите градове - Русе, Пловдив, Велико Търново, Бургас. Полицаите обаче ще са особено бдителни по Черноморието. За противодействие на престъпността там бяха изпратени и 500 допълнителни служители на МВР, които следят за всякакъв вид инкриминирани деяния.

Малко над 2000 пък са престъпленията, свързани с наркотици - с около 200 случая по-малко в сравнение с 2020 година. У нас обикновено хващат дилъри и зависими най-често с марихуана и канабис.

Мнозина се опитват да пренесат незаконните вещества от чужбина. Данните на Агенция „Митници“ показват, че при опитите за пренасяне на дрога през граници бандитите крият в багажници и тайници изсушена марихуана.

През изминалата година от митническата агенция наблюдават засилен трафик на марихуана от и през България в посока Турция, където търсенето и цената й на черния пазар са нараснали значително.

Анализът на тези случаи и на направените задържания на турската страна на границата сочи, че марихуаната се трафикира както в конструкционни кухини и специално изградени тайници на леки автомобили, така и на лесно достъпни места в товарни автомобили - шофьорска кабина и долапи.

От Агенция „Митници“ отбелязват, че е тревожен фактът, че през 2020 г. зачестяват опитите за износ от страната на големи количества канабис от български фирми (с чуждестранно участие), разполагащи с разрешителни от Министерството на земеделието, храните и горите да отглеждат растения от рода на конопа за производство на влакна.

Според годишния европейски доклад за наркотиците производството на дрога в Европа се е увеличило през 2021 година по време на пандемията от коронавирус. Заради карантинните мерки продажбите са се преместили от улиците към кодирани платформи в интернет.

За първи път: МВР отчита и пияните шофьори, и домашното насилие

За първи път в месечните бюлетини на МВР относно престъпността пък се отчитат по-детайлно не само случаите на регистрирани престъпления, свързани с опасните вещества, но и на случаите, в които шофьори са хванати след тяхна употреба или под алкохолно опиянение.

Преди това те бяха включени единствено в данните на отдел „Пътна полиция“ относно нарушенията по Закона за движение на пътищата. Според информацията в бюлетина през първите 5 месеца на 2021 година случаите на пияните, седнали зад волана, са 1691‬, а на дрогираните шофьори - 1378.

Тази година за първи път в месечните бюлетини на ведомството се отчитат и случаите на домашно насилие. Общо 350 са случаите на домашно насилие, регистрирани от Министерството на вътрешните работи от началото на 2021 г. до края на май. За пет месеца това прави по два побоя дневно, при които се намесват охранителните органи.

То варира между 1 и 1,5% от общия брой на всички престъпления. Миналата година, макар да не се водеше официална статистика относно потвърдените случаи на агресия у дома, експертите отбелязваха ръст на шамарите вкъщи. Психолозите отдаваха това на повишеното напрежение и стрес вследствие на изолацията.

Статистиката на МВР включва и умишлените убийства, които заемат малък дял от общия брой на всички престъпления. Те са 38 на брой от началото на годината до края на месец май и включват както довършените касапници, така и опитите за такива. През същия период миналата година са били същия брой.