Известният американски режисьор, продуцент, сценарист, актьор, музикант, майстор по бойни изкуства и шериф Стивън Сегал през април стана на 72 години. Той е роден в САЩ през 1952 г.

Произходът на актьора обаче е забулен в мъгла. Според една от версиите баща му е евреин, а майка му - ирландка. По думите на Сегал, дядо му по бащина линия е монголец. Той живял в будистки район на Русия, но в началото на XX век семейството му се преместило в Америка, когато Стивън е бил дете.

Това, че майка му е ирландка, също е само предположение. По думите на Стивън Сегал, тя е подхвърлено дете. Намерили са я и са я осиновили, така че “остава голям въпрос коя е всъщност тя”. 

Актьорът казва, че баба му е родом от Владивосток, а самият той има корени в Санкт Петербург и Украйна 

Трудно е да се определи границата между истината и “фактите”, плод на въображението на холивудската знаменитост. Преди време той обяви, че има руски, беларуски и бурятски корени. Казва също, че е от италиански, ирландски или дори индиански произход, въпреки че във вените му тече еврейска, германска и английска кръв. Екшън героят притежава кимоно - бронежилетка, твърди, че е превъплъщение на монах от 17-и век, че се е борил срещу Якудза и е помагал в обучението на агенти на ЦРУ. Казва, че говори японски, руски и италиански, но няма доказателства, че говори нещо друго освен английски. 

Въпреки че е ревностен почитател на Източната философия, животът на Стивън Сегал е всичко друго, само не хармония и спокойствие

И най-странното е, че това изобщо не го стряска.

Сегал периодично изоставя за малко голямото кино, за да се изяви на сцената с китара в ръка. Определя се на първо място като музикант, а след това като актьор. Смята киното за свое хоби, а музиката - за основната си работа. Едно от хобитата му е да събира китари на известни музиканти и вече има в колекцията си инструменти, на които са свирили Джими Хендрикс, Фреди Кинг и други изпълнители. И все пак актьорът уточнява: “Киното заема цялото ми време, но музиката е първата ми любов”. А критиците определят Сегал като “оригинален и талантлив музикант”.

Самообявилият се за секс символ мачо мрази да дава интервюта на жени. Но не и да се жени за тях 

През 1974 г. Сегал се жени за японката Мияко Фуджитано, дъщеря на инструктор по айкидо, като бракът им продължава до 1987 г. Двамата имат син, Кентар, който е актьор, и дъщеря, писателка, Аяко.

През 1984 г. актьорът се жени за колежката си Адриен Ла Руса, но този брак не е узаконен, тъй като актьорът все още не се е развел с първата си съпруга.

Бракът с Мияко е обречен, когато Стивън започва афера с Кели Леброк. Заради нея той се мести в Америка и оставя жена си и децата си в Япония. Както бурно започва, така и драматично завършва третият му брак - с актрисата и модел Леброк. Независимо от трите деца, след 9 години съвместно съжителство, през 1996 г. двамата се развеждат поради “непреодолими различия”.

Кели приема тежко бурния развод. Медийният натиск е огромен и тя решава да се оттегли от публичното пространство и да прекара повече от 24 години в изолация. Въпреки ширещите се слухове, че Стивън я е изнасилил по време на брака, актрисата никога не е говорила публично за това. “Изоставих кариерата си и живях в пустинята без телевизор 25 г. Направих това, което смятах за най-добро като самотна майка. Имам три прекрасни деца. Можех да се върна към кариерата си, но нямаше да мога да се върна към децата си. Някои хора могат и двете. Но вече съм приключила с това”, казва Кели. 

Днес тя живее в ранчото си в Калифорния и рядко се появява на публични места. Не обича да показва в социалните мрежи лицето си, което, както твърдят феновете й, е съсипала с козметични корекции.

През 2009 г. Стивън се жени за четвърти път за монголската актриса Ерденетуя Батсух, от която има син Кунзанг. 

Радва се и на двама внука - деца на най-големия му син Кентаро

Оказва се, че Стивън Сегал е имал проблеми не само с жените, но и със закона. През 1995 г. му е повдигнато обвинение в малтретиране на бивш колега. През годините многократно е обвиняван по същите причини от журналисти. 

Обществените му прояви също предизвикват противоречиви реакции. През ноември 2016 г. холивудската филмова звезда получава руско гражданство, а през същата година става гражданин и на Сърбия. Но предвидливо запазва американския си паспорт. 

Като много звезди, Сегал се е впускал и в редица бизнес начинания, сред които производство на енергийни напитки, козметика и серия ножове. През 2013 г. става партньор в руската компания за производство на огнестрелни оръжия ОРСИС.

Стивън Сегал обича да споделя с многобройната си аудитория своята житейска философия, според която: “Преодолявайки страстите, нещастието и привързаността, ние ставаме по-силни. Аз съм направил много грешки. Но съм работил много и не се боя от смъртта. Което е по-важно, аз не се боя от живота. Ставайки в единение със себе си и природата, човек става едно с Бог”.

Стивън Сегал е един от многото холивудски актьори, които, веднъж дошли на снимки в нашата страна, се влюбват в нея

През 2014 г. той гостува в “Шоуто на Слави”, почива на морето и доста родни VIP персони успяват да се снимат за спомен до огромния мачо. Е, поне ще има какво да показват на внуците си.

Руската връзка

Стивън Сегал изненадващо присъства на встъпването в длъжност на Путин. Холивудският актьор, който преди се наричаше “един милион процента” руснак, пристигна в Москва за събитието на новоизбрания президент в Кремъл, което се проведе на 7 май. Путин започна петия си мандат като руски президент след почти четвърт век на поста. Той е най-дълго управлявалият лидер на Кремъл след Йосиф Сталин и новият му мандат изтича чак през 2030 г. 

Сегал е приятел на Путин от години, миналата година лидерът му връчи орден на приятелството. Сегал се закле във вярност към Русия на събитие, организирано от Международното движение на руснаците в Москва през март миналата година. По време на събитието звездата от “Над закона” обвини САЩ, че са похарчили “милиарди долари за дезинформация и лъжи”, което е “опит за дискредитиране, деморализиране и унищожаване на възникващия морал на Русия”.

През 2018 г. Стивън беше назначен за специален представител на руското външно министерство, посредник за руско-американските хуманитарни отношения.