„На местните давали по 35 евро на ден, ние ще работим на „тарлата“ за 20“, разкрива един от мургавите пътници, които задръстиха вчера граничния пункт „Маказа“. На пункта няма много коли, но има необичайно много преминаващи ГКПП-то пеша. На изход България граничните служители отварят и второто трасе.
„Ако не слезем от буса, няма да го пуснат. Претоварени сме. Може и да глобят шофьора“, обяснява гурбетчията, който е тръгнал към „тарлата“. Така нарича работата си в земеделието, - „тарла“ идва от турската дума за нива. Споделя още, че няколко дни ще бере киви в района на Хрисуполи, а после ще пътува до остров Тасос да подсили някоя от групите за бране на маслини. Имало вариант да бере и портокали.

В 8-местното превозно средство от Сливен до първата бариера на ГКПП „Маказа“ са пътували 13 души. И в други коли със старозагорски, бургаски, ямболски регистрационни табели са пътували хора,… колкото могат да се поберат.

„На гишето ме питаха защо съм пеша, казах, че от другата страна на бариерата ще ни вземат с бус и ще ни закарат на „тарлата“, пояснява поелият към маслиновите градини сливналия.

Стотици роми от различни региона в България пътуват тези дни към Гърция, за да берат маслини. „30 дни по 20 евро, по 8 часа на ден, ще спестя 600 евро. Храната и местото за спане са ни безплатни“, допълва мъжът и ускорява крачките, за да се скрие зад завоя, където ще се качи отново в същия бус, пише 24rodopi.com.

Гърците се хвалят, че тазгодишната реколта от маслини е „много богата“. Брането ще продължи до края на февруари. Собственици на маслинови градини на остров Тасос разказаха, че има голям наплив от български работници. На мъжете надницата е 45 евро, а на жените – по 35. За бране на портокали пък плащането е в рамките на 25 евро.

„Отиваме на остров Крит. 4 месеца ще берем маслини за 40 евро на ден. От март пък ни обещаха работа в строителството“, казват 4-ма шуменци, които също чакат да преминат "Маказа".