Институтът за здравни показатели и оценка (IHME) към Университета на Вашингтон направи прогнозен модел за развитието на пандемията. Според резултатите, положението в България ще е най-тежко броени дни след изборите.

Пикът с най-голям брой починали заради епидемията от коронавирус в България ще е на 17 ноември. Според прогнозата всички налични COVID легла ще са необходими на 12 ноември. IHME прави сценарии за развитието на пандемията в близо 50 страни, а според “Вашингтон пост” на същия модел се доверява и Белият дом.
 
Прогнозите за България не са оптимистични. Моделът сочи, че през следващите 10 дни ще навлезем в пореден пик на епидемията, а това означава, че  може да има над 200 отчетени смъртни случая дневно, достигайки 211 на 17 ноември.
 
Американците работят по три сценария за развитие на епидемията във всяка държава в зависимост от налагането и спазването на противоепидемичните мерки. Често пъти обаче техните предвиждания се променят рязко с всяка актуализация.
 
От IHME уточняват, че това са общият брой на починалите, в който влизат и тези, загубили живота си вследствие на коронавируса, но без да са включени в националната статистика. Докладваните официално жертви на COIVD към 17 ноември ще са 211, а заедно с неотчетените - 360, прогнозира институтът, финансиран от Бил Гейтс.
 
За 7 ноември, последната прогноза на IHME (от 29 октомври) за България е за 185 починали средно на ден, а реалното число е 158. След това смъртните случаи ще започнат да намаляват до средно 80 отчетени към 1 януари и 40 към 1 февруари.
 
Междувременно германският институт “Робърт Кох” публикува друго изследване, в което се търси обяснение защо заразените в Германия растат с бързи темпове в последните дни, въпреки значителния брой ваксинирани. В края на миналата седмица всеки ден хората с СОVID-19 са над 35 000 дневно, а починалите са между 150 и 160.
 
За сравнение - в България към момента седмично умират по 158 души на милион, а в Германия - по 9 на милион.
 
Сравнението по заразени също не е в наша полза - 4430 на милион срещу 1971 на милион в Германия.
В Германия 67% от жителите вече са напълно ваксинирани и това обяснява ниската смъртност в сравнение с високия брой болни.
 
Институтът “Робърт Кох” обаче задава въпроса: защо тогава числата отново се покачват и в момента са дори по-високи, отколкото през същия период на миналата година? Отговорът е, че роля играят най-вече два фактора.
 
Първо: мерките в страната вече са много по-леки. Така например за разлика от есента на 2020 г. сега баровете и клубовете са отворени, а ограничения на контактите няма.
 
Второ: делът на неваксинираните все още е висок. На този фон “Роберт Кох” повиши оценката си за риска при неваксинираните и онези, които все още не са напълно ваксинирани, от “висок” на “много висок”. Затова и според допитвания мнозинството от германците подкрепят въвеждането на задължителна ваксинация.
 
В Израел, където съществува същия феномен - голям брой ваксинирани, но и растеж на случаите, вече заговориха за четвърта бустерна доза. Според статистиката в страната обаче става ясно, че над 90% от постъпилите в болница са били или неваксинирани, или хора, чиято ваксина е била поставена преди поне половин година. “Повечето хора в Израел избраха ваксинацията – става дума за около 5,6 милиона с две дози и 4 милиона с трета. Това ни извади от четвъртата вълна”, казват властите в страната.