Живеем в свят, в който изкуственото преобладава. Онова, което консумираме обаче, дори когато спазваме здравословен хранителен режим, не винаги се оказва полезно за нас. Освен че ни бърка в джоба, често ни бърка и в здравето!  Днес, подвластни на вълненията в обществените настроения напоследък, спираме вниманието си на опасната съставка, открита в яйцата – фипронил. Доколко е опасна всъщност тя за човешкия организъм? И най-важното – в какви дози е носител на риск за нас? Даваме ви отговорите в следващите редове и разчитаме на отговорността ви да сте с повишено внимание и достатъчно добре информирани, когато отивате на пазар.

От известно време насам се говори упорито и концентрирано за рисковете, които крие опасен яйчен прах, открит в често консумирани продукти у нас. Всъщност става дума за отровната съставка фипронил! За нея първоначално бе споменато бегло – с типичния изместващ информацията ракурс. Впоследствие, когато обществената паника вече бе факт, от Агенцията по храните увериха, че няма повод за опасност. И все пак, когато една информация е пусната в полезрението на общественото внимание, редно е да узнаем всичко за нея, след като тя засяга пряко здравето ни.

Жълтъкът на прах с фипронил е използван в България за производството на над 34 тона храни (25 от които сладолед, сладоледени торти и около 9 тона майонеза). Яйченият прах обаче е бил вложен в минимални дози (от 0,9 до 2,9%), което прави риска от консумация на храна, заразена с фипронил, за човешкия организъм - нищожен. И все пак наличен.

Фипронилът като цяло има неблагоприятен ефект върху човешкото здраве

но само при предозиране. „Ако това бяха яйца, за да очакваме някакви рискове за здравето, трябва едно дете в един хранителен прием да има поне 2 яйца, а един възрастен - 6 яйца. 
В случая се касае за прах от яйчен жълтък. Това е субстанция от яйцата 1 към 10. Тя е изсъхнала, с по-малко водно съдържание, но само от жълтъка на яйцето”, коментира и диетологът проф. Донка Байкова. По думите й – не е възможно до нас да достигне заразена пратка от яйца, защото тяхната трайност е от 28 дни, а инцидентът датира от по-задни дати.
Истината е, че вниманието, което получава сега фипронилът, е оправдано от гледна точка на принципната нагласа на съзнанието ни да реагира всеки път, щом долови риск. А извън конкретната ситуация, отворила тази тема, трябва да си дадете сметка, че в почти всяко домакинство се е случвало да попадне фипронил под една или друга форма.

Фипронилът е инсектицид

Това е препарат, който се използва в борбата с насекомите. Основна съставка е на много от предлаганите в търговската верига способи за предпазване на дома от хлебарки и мравки например. Използва се още и във ветеринарната медицина – за избавяне на домашните любимци от бълхи, кърлежи и други потенциално опасни за животните и хората насекоми. 
Какви обаче са ефектите на фипронила върху насекомите и хората? Той се използва като инсектицид, тъй като

атакува централната нервна система на насекомите

Това става чрез засягане функцията на два вида хлорни канала в нервните клетки – едните са зависими от гама аминомаслената киселина, а другите от глутамат.
Препаратът е ефективен в действието си, както и относително специфичен – афинитетът му е много по-висок към каналчетата на невроните на насекомите, отколкото тези на хората. Също така вторият вид хлорни канали – глутамат-зависимите – не се откриват у бозайниците.



Симптомите на отравяне четете в най-полезния сайт Zdrave.to.